НУКЛЕАРКА: РУСИТЕ избркани НА КЛОЦИ од Украинците на Змиски остров

Свет

Руската војска принудно го напушти стратешкиот Змиски остров во Црното Море. после жестоките напади на Украинската војска со најновото американско оружје. Ова го соопштија истовремено и Украина и Русија.

Москва тоа го нарече „гест на добра волја“ и доказ дека „Русија не ги попречува напорите на ОН за организирање хуманитарен коридор за извоз на земјоделски производи од Украина“. Според портпаролот на руското Министерство за одбрана, сега е на ред Киев да ги деминира своите пристаништа за да дозволи минување на трговските бродови.

Украинската страна извести дека ги принудила Русите да се повлечат по масовниот артилериски напад и ноќното излегување. Змискиот остров е буквално во пламен, еден Русин не можеше да преживее. Бегаа како муви без глава!

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Андриј Ермак на Твитер напиша: „КАБУМ! Нема повеќе руски војници на Змискиот остров. Нашите вооружени сили завршија одлична работа“. Островот, кој се наоѓа во северозападниот дел на Црното Море, во близина на Романија, е спорен меѓу Русија и Украина од почетокот на војната.

Таму неговите бранители ја изговорија фразата „Руски воен брод, ебам ти“, која стана хит и мотив за украинските војници. Од мај Киев се обидува да го врати, но досега безуспешно. Руската војска тврдеше дека Украина претрпе значителни жртви во операцијата.

Русија сега ги насочи своите напори на преземање на нафтената рафинерија Лисичанск, која е центар на непријателствата во Донбас. Нападот врз градот, последниот голем центар во Луганската област под контрола на Украина, започна на почетокот на оваа недела, откако соседниот Северодонецк падна минатата година.

Украинскиот Генералштаб во дневниот преглед наведе дека руските војници користат артилерија за да ја преземат контролата врз рафинеријата, а проруските сепаратисти рекоа дека ја контролираат областа околу објектот.

Во ноќното обраќање, претседателот Володимир Зеленски рече дека руската армија е под масивен артилериски оган врз украинските позиции во Донбас за да ги ослабне и дека украинската армија ѝ отстапува место на руската артилерија и покрај пристигнувањето на модерно оружје од Запад.

Според украинскиот Генералштаб, борбите се водат западно од Лисичанск, при што руските војници продолжуваат да се обидуваат да добијат контрола над клучниот пат што го поврзува градот со Бахмут. Украинските сили, успеале да ја запрат руската офанзива на дел од фронтот на север, каде руските сили претрпеа значителни загуби.

Борби се водат и во регионот на Доњецк, како и за окупираните позиции во областа Харков, додаде украинскиот Генералштаб. Во меѓувреме, претседателот на рускиот парламент Вјачеслав Володин рече дека на заробените борци од фабриката за челик Азовстал во Мариупол ќе им се суди во Русија.

Според военото министерство, повеќе од 6.000 украински војници се заробени или се предале на руските сили од почетокот на војната.