МНР формира КРИЗЕН ШТАБ за извлекување на 40 до 50 македонски државјани

По синоќешните напади на Иран врз Израел министерот за надворешни работи Бујар Османи донел одлука за формирање Кризен штаб чија примарна задача е да организира извлекување на македонските државјани од […]

МНР: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и палестински територии

Следствено на информациите за можно влошување на безбедносните состојби во Израел и регионот, македонското Министерство за надворешни работи упати апел до државјаните на Република Северна Македонија да избегнуваат патувања кои […]

СКАНДАЛ: БУЈАР ОСМАНИ во Индија испратил амбасадор за кој судот одлучил да му се конфискува незаконски стекнат имот

Зошто Османи во Индија испратил амбасадор за кој судот одлучил да му се конфискува незаконски стекнат имот? Амбасадорот Слободан Узунов треба под итно да биде отповикан од Индија затоа што […]

СООПШТЕНИЕ: Бујар Османи да го признае Ерусалим за главен град на Израел

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА – 10 ОКТОМВРИ 2023 ГОДИНА БУЈАР ОСМАНИ како претседавач со ОБСЕ да иницира признавање на Ерусалим за главен град на Израел Партијата Македонски Концепт во врска последното […]

СКАНДАЛ: Тероризмот во Израел, не е тероризам за Османи

Скандалозна изјава на министерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод последните терористички напади на Хамас врз Израел. Имено, тој на социјалната мрежа Х сподели наводна реакција и осуда на […]

КОНЕЧНО ПРИЗНА: Бугарија ги асимилира Македонците во АЛБАНИЈА

Македонија побарала поддршка од албанската влада околу запирање на асимилацијата на Македонците во Албанија од страна на Бугарија. Ова го соопшти македонскиот министер за надворешни работи по средбата со својата […]

БУГАРИН од амбасадата го украл мониторот во БУГАРСКИОТ КЛУБ

Бугарија реагираше жестоко на информацијата дека, наводно бугаромразачи од Македонија насилно влегле во демек културно-информативен центар на Република бугарија во Скопје, при што одзеле монитор, со што извршиле напад на […]

РЕАКЦИЈА по заканите на бугарските шовинисти кон новинари и граѓани на Македонија

Политичката партија Македонски Концепт реагира на заканите на бугарските шовинисти кон новинари и граѓани на Македонија. РЕАКЦИЈА ДО ЈАВНОСТА / 05 ФЕВРУАРИ 2023 ГОДИНА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ РЕАГИРА НА ЗАКАНИТЕ НА БУГАРСКИТЕ […]

ОСМАНИ е руски играч, во негов мандат се најлошите МК – БГ односи

ДУИ е левичарска сомунарска екипа, наследник на марксистичко – ленинистичките келии во Југославија, активни и во Косово и во Македонија, координирани од советска Тирана. Од таму е идејата за Тиранска […]

ВОНРЕДНИ вести: НАПАТЕНА БУГАРКА итно се евакуира со бугарски сухои од Македонија

До нашата редакција од високи извори од МВР пристигна информација за уапсена бугарска певљка, која без дозвола пеела и ширела љубов по меаните во источна Македонија. Станува збор за познатата […]