ОТВОРЕН БАЛКАН се распаѓа, зајковци повторно менуваат правец

Големата вест во следната година би можела да биде спојувањето на двата големи регионални проекти: Берлинскиот процес и Отворениот Балкан. Германија, која беше многу скептична кон иницијативата на Белград, Тирана […]

Агенција за наркотици на ЕУ: Од 2019 до 2022 зголемени се активности на КРИМИНАЛНИ ГРУПИ и трговија со ДРОГА во Македонија

КРИМИНАЛНИ мрежи во Западен Балкан станаа клучни и на регионалниот пазар на дрога и на Европската унија, се вели во извештајот објавен денеска од Агенцијата за наркотици на ЕУ (EMCDDA). […]

МЛАДИТЕ не веруваат во ЕУ, НАЦИОНАЛИЗМОТ во подем на Балканот

Европската визија го губи сјајот и на нејзино место повторно се појави национализмот, а сè повеќе луѓе од Западен Балкан, посебно помлади, веруваат дека никогаш нема да се приклучат на […]

ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон

Денес премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон ќе пристигне во еднодневна официјална посета на нашата земја, информираат од Владата. Санчез е на турнеја во посета на Западен Балкан со […]

ПЕНДАРОВСКИ : Брисел треба директно да ни каже – ова е нашиот план за вас!

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се обрати на официјалната воведна сесија на високо ниво „Што после војната во Украина?“ на Преспа форум за дијалог, што од 16 до 18 јуни се […]

СПЕЦИЈАЛНА порака од САД до Македонија и соседите

Корупцијата претставува најголем проблем на Македонија и земјите од Западен Балкан, изјави специјалниот пратеник на САД Габриел Ескобар, додавајќи дека САД ќе продолжат да ги користат сите достапни алатки, вклучително […]

БРИТАНИЈА во лов на болшевици во Македонија под комада на кошмарот за Путин

Британскиот премиер Борис Џонсон го именуваше Стјуарт Пич за специјален претставник за Западниот Балкан, специјализиран за македонското прашање на Балканот и конечното решение за Косово. Тие се познати како насилните […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Македонија влегува во нова Југославија

Претседателот Вyчиќ, кој е во дводневна посета на Скопје, ќе се сретне со премиерите Заев и Рама, во рамки на регионалната иницијатива за соработка, позната како „Мини Шeнгeн“. Тој најави […]