ЕРМЕНИЈА БАРА ПОМОШ од САД и ЕУ, Путкин ги продаде

Ерменија бара помош од ЕУ и САД бидејќи Русија ги продаде и предаде и покрај ветувањето дека ќе ги принудат азербејџанските трупи да го напуштат  регионот Нагорно-Карабах. Москва само соопштува […]

ЕРДОГАН го насанка ПУТИН да војува во Украина, за да ја окупира Ерменија

Рускиот претседател Путин, започна војна со христијанска Украина, ангажирајќи илјадници исламистички радикали на платен список на Русија. Со тоа ги зголеми апетитите на сите муслимански земји во регионот на Кавказот, […]

ЕРДОГАН султанот ќе го менува името на Турција, а знамето?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека меѓународно признатото име на земјата се менува од „Турција“ во „Туркије“. На тој начин Ердоган смета дека вниманието на Турците ќе се сврти […]

EPДОГAH зaбегa, cитyациjaта вo Тypциja cтанyва драматична – ЊУJOPK TAЈМC

Ердоган верува дека неговите економски политики ќе функционираат и дека ќе може да го убеди електоратот во нивната валидност. ЕРДОГАН Постојат само избори и ништо повеќе! Турскиот претседател Реџеп Таип […]

ЕРДОГАН полуде, еве кои Судови не ги признава

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека не ги признава европските пресуди со кои се бара ослободување на филантропот Осман Кавала и курдскиот политичар Селахатин Демирташ и дека Анкара ќе […]

СКАНДАЛ: Ердоган продава православни Цркви за да наполни Буџет

Во Турција се продаваат две христијански цркви од страна на претседателот Ердоган, пишува австрискиот весник „Кронен цајтунг“. Најдобро е пропаднатиот Ердоган пред заминување да ја продаде Катедралната Св. Софија и […]

САД во заштита на православната Црква

Законска иницијатива што бара одговорност од веќе исламистичка Турција за кршење на верските слободи на православните верници и Вселенската Патријаршија, беше претставена во Конгресот на САД. Конгресменката Каролин Б. Мелони […]

ЛУДНИЦА: Ердоган го предаде НАТО, на страна на талибанците

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган повторно смена страна. Една година е со НАТО, друга со Русија, за на крај да заврши со талибанците. Синоќа изјави дека Анкара ги поздравува […]

СКАНДАЛ: Султанот Ердоган одлучи, тепајте жени!

Истанбулската конвенција умре во Истанбул! Турција денеска официјално го напушти меѓународниот договор насочен кон борбата против насилството врз жените, т.н. Истанбулска конвенција, со одлука на претседателот Реџеп Таип Ердоган. На […]