ТЕШКО ГРАЃАНИТЕ: Ниту три минимални плати не покриваат месечни трошоци

Минималните месечни трошоци за едно четиричлено семејство во месец ноември изнедувале 51.714 денари, а се за 200 денари зголемени во однос на октомври и 1.490 денари во споредба со септември. […]

Кинеските тајни служби знаат повеќе за планот на Путин: „Бегајте од Украина, сè ќе гори, ќе биде катастрофа!“

Кинезите наредија итна евакуација на нивните граѓани од Украина, им било кажано да ја напуштат земјата за да спасат животи и имот, велат дипломатски извори. Се чини дека на Украина […]

РАДОСТ: Читајте ПОСВЕДОЧЕНИ ЧУДА од граѓаните објавени од Бигорски Манастир

Неколку дена пред главната манастирска слава на Свештената Бигорска Обител, во спомен на Усекновението на чесната глава на нашиот небесен Застапник, Свети Јован Крстител, одлучивме да споделиме со вас уште […]

ГРАЃАНИТЕ на ЕУ бараат укинување на правото на ВЕТО на Бугарија

Граѓаните на Европската унија би сакале блокот од 27 нации да стане поправеден, да покаже поголема солидарност, да ја води борбата против климатските промени и да носи побрзи одлуки, дури […]

ДРАМАТИЧНИ ВИДЕА: Одете си Русија, народот на нозе, руски војници се предаваат

Драматични снимки доаѓаат од Украина, каде има масовни протести на граѓаните во окупираните области. Руските војници пукаат, но никој не реагира на тоа, протестите со голи раце против руски автомати […]

ГРЧЕЦ троши, до кога ние граѓаните ќе плаќаме

Вчера на автопатот Скопје-Тетово, жителите на Грчец протестираа поради дефекти на мрежата за дистрибицуија на електрична енергија. Со реакција се јавија од ЕВН. От таму велат дека електродистрибуција постојано во […]

СКАНДАЛ: Режимот на Грујо вода да им носи!

На денешната владина седница на демек демократската влада на Заев, биле разгледувани предлози како да се малтретираат и заплашуваат административци, особено пред локалните избори. Еден од предлозите бил преку видеонадзор […]