СКАНДАЛ: ЉУБЧО и КРАСИ со поддршка на „патриотската“ Декларација за МПЦ – ОА

Бугарските интереси и агентури во Македонија, во дирекна корелација со руските измеќари во земјава, започнаа акција за пречување на признавањето на македонскиот карактер на древната Охридска Архиепископија од страна на […]

Коалицијата на БОЈКО БОРИСОВ ГЕРБ-СДС ПОБЕДИ на парламентарните избори во Бугарија

Паралелно пребројување на 100 отсто од гласовите: ГЕРБ победи на парламентарните избори во Бугарија, „Има таков Народ“ и ВМРО не го минаа прагот. Податоците на социолошката агенција „Галуп“ од паралелното […]

ТРАГЕДИЈА: БУГАРИЈА преку Виктор Шупелков и објави војна на ГРЦИЈА, ќе рушеле споменици

Бугарија бара од Грција да признаат дека ги ослободиле за време на војната и немало бугарски фашистички окупатор. Сето тоа со тврдењето дека Бугарите биле фашисти, па и окупатори, го […]

КАРАКАЧАНОВ и Бојко ја платија цената на ветото за Македонија

Коалиционите партнери Бојко Борисов и Красимир Карачанов потонаа на изборите во Бугарија. Ја платија цената на ветото за Македонија. Со ова е се поизвесно дека во Бугарија умира антимакедонската реторика, […]

СКАНДАЛ: Антимакедонски плакати во Бугарија

На три дена пред изборите во Бугарија, осамна плакат со контроверзна содржина. На второ место по приоритети е ставена антимакедонската заложба: НЕ за Македонија во ЕУ! Контроверзата да биде поголема, […]