СРБИЈА СЕ ОБРУКА, стави агент на ПУТИН за нов директор на БИА

Назначувањето на Александар Вулин за директор на БИА е директно загрозување на националните интереси на Србија и ја доведува земјата на раб на изолација, вели за „Данас“ Чедомир Стојковиќ, адвокат […]

ПРЕГОВОРИТЕ ВО КОРИСТ НА КОСОВО – Курти од утре ќе казнува Срби

Полицијата на Косово (ПК) вечерва објави дека од вторник, 22 ноември, ќе почне да изрекува парични казни за лицата кои се движат во земјата со регистерски таблички издадени од Србија, […]

ВУЧИЌ објави БОМБА: Македонија плаќа НАЈСКАПА струја

Српскиот претседател Александар Вучиќ објасни дека Србија има една од најниските цени на електрична енергија, додека, пак, Македонија ја има најскапата. Погледнете ја Македонија, плаќа Хупекс цена, пазарна цена, истакна […]

НАЈСИЛНИОТ ГОВОР НА ВУЧИЌ ДОСЕГА: Пуштете нè да ја водиме државата сериозно и одговорно, а резултатите покажуваат сè!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати од Париз, каде денеска во Елисејската палата се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. – Имав многу добар и значаен разговор за […]

ДЕНОВИ НА ОДЛУКА ЗА СРБИЈА! Вучиќ присуствуваше на вонредната седница на Владата, се сретна со амбасадорите на Кина и Русија!

Претседателот на Србија, Вучиќ во текот на ноќта разговараше со Србите од Косово и Метохија и со пратеникот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак. Средбата со […]

Блефира ли Вучиќ? „Можам да се повлечам од функцијата и така да купам време“

Притисокот врз Србија расте затоа што сите сакаат крај на косовската сага, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, истакнувајќи дека не се бираат средства за да се постигне тоа. Вучиќ изјави […]

СРБИЈА или „ГЛАВАТА“, изборот на ВУЧИЌ под мечот на Путин

ЕУ притиска за санкции, Путин притиска за главата на Вучиќ. Ако прифати опција да ја заштити Србија и воведе санкции за Русија, Вучиќ ќе ја изгуби главата, смета Ненад Чанак, […]

ЕУ ја притиска Србија: „Мора да се приклучи на санкциите против Русија“, инаку нема европски субвенции!

Европската унија го зголеми притисокот врз Србија и бара воведување антируски санкции Западните земји вршат се поголем притисок врз Србија за да ја натераат земјата да се приклучи на санкциите […]

МНОГУ ЗАМКИ ВО ПЛАНОТ ЗА КОСОВО: Ова се клучните детали на француско-германскиот предлог за Србија

Макрон и Шолц го предлагаат принципот „само не бунете се, а не мора да го признаете“, но очигледно заборавија дека Србија има свои црвени линии. Веста дека најмоќните земји од […]

Вучиќ: На Србија и е понуден брз пристап во ЕУ во замена за прием на Косово во ОН

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека западните држави и понудиле на неговата земја брз влез во Европската унија, под услов Белград да се согласи со членството на самопрогласената Република Косово […]