КИРО ГЛИГОРОВ открива кој ја распадна ЈУГОСЛАВИЈА

Во едно од своите интервјуа, Киро Глигоров, поранешен висок функционер на СФРЈ и прв претседател на самостојна и независна Република Македонија раскажува за планот на Европската унија, кој на претседателите на републиките им […]

ЗАИГРА МЕЧКАТА во БОСНА: Убиен висок претставник на Србите

Сите капацитети на МВР на Република Српска се распоредени во Приедор за да се најде убиецот на началникот на секторот за криминалистичка полиција Раденко Башиќ, соопшти денеска директорот на полицијата […]

ВОНРЕДНО: Што се случува во Босна, тенкови и хеликоптери во Република Српска

Ситуацијата во Украина по се изгледа ги разгори страстите и на Балканот. Од Босна на социјалните мрежи постојано се објавуваат видеа од зголемено воено присуство на силите на ЕУФОР. Операцијата […]

(Видеа) МЕЧКАТА заигра и во наш двор, БОСНА под опсада

Состојбата во Украина и агресивните изјави на српските лидери од регионот, запалија црвено светло во Босна. Военото засилување на ЕУФОР продолжува да пристигнува последнте денови. Како што се забележува на […]

ЛОШО: Започнува сценариото за промени на границите на Балкан

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика, Жозеп Борел, порача дека Европската Унија и Соединетите Американски Држави нема да допуштат распад на Босна и Херцеговина. Говорејќи на Минхенската безбедносна […]

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Владата е пред потпис на национална катастрофа – Богојески

Лидерот на Македонски концепт на социјалните мрежи објави драматично предупредување во врска со бугарското прашање во Македонија. Тој напоменува „не да ме разрешувате, не да ме бркате од работа, не […]

ЃАВОЛОТ ако треба за сојузник, само против Босанците

Претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина Жељко Комшиќ ги пофали бошњачките политички партии за „цврстиот однос“ кон барањата на хрватските партии за измени на изборниот закон, додека неговиот колега […]

СКАНДАЛ: ЕУ пратеници бараат истрага за Вархеји

Триесет членови на Европскиот парламент испратија писмо до претседателот на Европската комисија, Урули фон дер Лајен, во кое изразуваат загриженост поради наводната ескалација на политичките тензии во БиХ, поттикната од […]

CAД со нов пристап на Балканот, што планираат

САД ја менуваат стратигијата за настап на Балкан. Полека креваат раце од јалови дипломати, досадни и скапи приеми за либерални глумци и кеш профитери, кон вистинско присуство во реалниот живот […]

РЕПУБЛИКА СРПСКА на колена, Бујар за санкции на Додиќ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, преку порака на Твитер ги поддржа санкциите на САД против членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик. – Ја поздравуваме одлуката на Министерството за […]