ТЕНЗИЧНО ПОМЕЃУ ХРВАТИТЕ И ВУЧИЌ, еве што му порачаа…

Српскиот претседател Александар Вучиќ планирал денеска приватно да ги посети Јасеновац и Пакрац, но хрватските власти нема да му дозволат да влезе во земјата, пишува Јутарњи лист повикувајќи се на […]

ЕВРО ЗОНА: Хрватска влезе, Бугарија „јок“ поради Македонија

Хрватските пратеници денеска го одобрија законот со кој се отвора патот за воведување на еврото следната година. Со тоа официјална валута на Хрватска станува еврото, а куната заминува во историјата. […]

(Видео) РУСИЈА со навреди до сите СЛОВЕНСКИ држави, па се чуди зошто е сама

Русија не престанува со навреди кон сите словенски држави, кои би требало да бидат нејзини најголеми пријатели. Поради руското однесување, нема држава, а да не е во конфликт со нив. […]

(Вознемирувачко видео) Објавена снимката од УБИСТВОТО НА ТОТ!

Хрватскиот ракометар Денис Тот почина на 27-годишна возраст откако беше нападнат од две лица во близина на дискотеката „Привилиџ“. Снимките од „Сејф Сити“ на кој се гледа нападот врз Тот […]

КИРО ГЛИГОРОВ открива кој ја распадна ЈУГОСЛАВИЈА

Во едно од своите интервјуа, Киро Глигоров, поранешен висок функционер на СФРЈ и прв претседател на самостојна и независна Република Македонија раскажува за планот на Европската унија, кој на претседателите на републиките им […]

Се преврте македонски камион во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана-Липовац, пренесуваат медиумите во регионот. Несреќата се случила околу 17 часот […]

Bepбалнo нaпaднaти Бyгapски држaвjaни…

Од информации на „Јутарњи Лист“, во последните неколку дена се евидентирани три инцидeнти со бугарски државјани во Хрватска. Според првиот извештај на бугарската амбасадорка во Хрватска, Генка Весилева Георгиева, вeрбaлно […]