БУГАРИЈА НА АПАРАТИ: Европјаните 1913 фотографирале ДОМОРОДНИ МАКЕДОНЦИ

За време на Балканските војни, пред официјалната поделба на Македонија на три дела, претставници на европските монархии ја посетиле територијата на која имало огромен број цивилни жртви, со цел да […]

МАКРОН ПОТВРДИ воени авиони за Украина, РУСИЈА моли за мир

Снабдувањето на Украина со борбени авиони би било еден од најголемите чекори досега за западна поддршка, а Москва предупреди дека тоа ќе ескалира и ќе го продолжи конфликтот. Истата таа […]

ЕУ ЗГРОЗЕНА од албанскиот етнички шовинизам, заврши пребројувањето

ЕУ е згрозена од албанскиот етнички шовинизам, особено по реакциите на владата на Велика Британија, која донесе акционен план за справување со таквите пројави од минатите векови, одлучи и во […]

Францускиот министер за економија: „Америка ни продава гас по четири пати поголема цена“

Францускиот претседател Емануел Макрон „отвори оган“ кон САД, велејќи дека нивните цени за извоз на енергија се многу повисоки од домашните, пишува „Huanqiu shibao“. „Не можеме да го прифатиме фактот […]

ТОП ВЕСТИ: ЕРДОГАН испрати порака кога ќе ја нападне ГРЦИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган испрати многу остра порака до Грција во својот говор одржан во провинцијата Самсун по повод Саемот за технологија и вселенска индустрија (Текнофест), организиран од неговиот […]

ВАЖНО: Македонија купува нов ПВО систем од Франција

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на современ систем за противвоздушна одбрана, а за кој ќе склучи договор со Министерството за одбрана на Република Франција, информираше министерката за одбрана Славјанка […]

БОМБА: Трамп тврди дека МАКРОН си „играл“ со црнци

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп постојано се фалел дека знаел недозволени детали поврзани со љубовниот живот на францускиот претседател Емануел Макрон, се наведува во нов извештај. Како што објави на […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: МАКЕДОНИЈА го прифати „францускиот предлог“, тврди МАКРОН

Францускиот претседател од Мадрид изјави дека е најден компромис за спорот меѓу Скопје и Софија. Македонската влада соопшти дека примила предлог од Франција за надминување на блокадата. Македонија и Бугарија […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ за балканска манџа со ФРАНЦУСКИ зачин

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Францускиот предлог за решавање на бугарското прашање во Македонија отвара одлична можност за трајна македонско – бугарска војна. Колку подолго таа војна ќе трае, толку подобро за […]

ЛОШИ ВЕСТИ од Брисел: БУГАРСКИТЕ барања влегуваат во ЕУ, Макрон гарант

Француското ротирачко претседателство е подготвено да ги вклучи барањата на Бугарија во преговарачката рамка за Македонија и ЕУ да стане гарант за нивната имплементација, пишува „Медиапул.бг“, повикувајќи се на извори на […]