ПУТИН џам ќе свитка на 9ти мај во Москва, јавуваат светките медиуми

Рускиот претседател Владимир Путин би можел џам да свитка со најавата за општа мобилизација на Русите на 9 мај (денот кога Русија ја слави победата над нацизмот во Втората светска […]

ТАЧЕ си кажа за историчарите и политичарите и остана жив

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање, во врска со изјавата на првиот човек на историската комисија, Драги Ѓоргиев дали се согласува дека Бугарија не е фашистичка држава, премиерот […]

СКАНДАЛ: ТОДОРОВ за игрите на Заев со Комисијата со Бугарија

Историчарот Петар Тодоров од Институтот за национална историја во Скопје, информира дека Владата на Заев ја суспендира Комиисјата за историски прашања со Бугарија, односно не им ги обновиле договорите, со […]

ЕВРЕИТЕ за „бугарски фашистички окупатор“

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија не се согласува со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“. Тие го поткрепија ваквото […]

Чии внуци се Зaхapиeвa и Џamбaски?

Последните денови низ социјалните мрежи се шират информации за потеклото на високи бугapски функционер. Тие се познати по напaдитe врз Македонија. Најмногу се говори дека европратеникот Ангeлчe Џaмбaски и поранешната […]