БЕЛЕЖНИК: На денешен ден…

1459.- Роден е холандскиот свештеник Адријан Флоризон – папата Адријан VI (Адријан) од јануари 1522 година, единствениот Холанѓанец – поглавар на Римокатоличката црква во нејзината историја. Починал во септември 1523 […]

ГРУЈОВЦИ признаа вина, а кој ќе плати штета?

Дел од обвинетите во случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни нерегуларности и злоупотреби, на судско рочиште признаа вина. Меѓу оние кои се изјаснија како виновни се поранешната министерка за […]

Најсиромашните на Титаник ПОДОБРО ХРАНЕТИ од денешните Македонци

Од досегашните статистики за потонатиот Титаник може да се утврдат класните разлики на патниците на кои и  можностите за преживување  им зависеле од слојот на кој припаѓаат. Од вкупно 2 […]

Зошто ГРУЕВСКИ го тепа Протуѓер

Повеќе пати во јавноста, преку груевиот портал Инфомакс, во јавност се пласира тезата за големото престројувањето на поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на кабинетот на Груевски, Мартин Протоѓер […]