ГРУЈО НЕ СЕ ВРАЌА, Стразбур одби да го помилува

Судот за човекови права во Стразбур ги одби жалбите на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои бараа важење на аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов. Постапките ќе мора да завршат пред домашните судови. […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Миле повикан во ОЈО за дупката на плоштад

Откако беше притворен поранешниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски поради сомневање дека дупката под фонтаната на Плоштадот Македонија е намерно подметната, односно оставена под површинскиот слој, со цел да предизвикува […]

МАКЕДОНИЈА одбележува КАЛЕјавление, за многу години!

Денес нашата држава Македонија одбележува празник КАЛЕјавление, кој се прославува како настан кога америчката амбасада во Скопје го соопшти својот став за преземањето на СЈО од страна на чесната и […]

ТРАГЕДИЈА во ОЈО, пак се поплавиле документи за криминал на власта

Мистериозна поплава се случила во простории на Јавното обвинителство на Република Македонија минатата недела и биле уништени баш оригиналните документи за криминал на функционерите од власта, кои сега не може […]

МОНТИ ПАЈТОН ДРЖАВА: Директорот на финансиска полиција во бегство

Директорот на финaнсова полиција Арафат Муареми најверојатно го искористил своето право на годишен одмор и заминал надвор од земјата, по најавата на обвинителството за гонење на организиран криминал, дека ќе […]

ПАЃААТ ГОЛЕМИТЕ, Русковска најавува проширена АКЦИЈА на ОЈО!

Во рамките на истражната постапка во предметот „Империја“ предметниот обвинител во текот на вчерашниот и денешниот ден ценејќи дека се исполнети законските претпоставки од чл.202 ст.1 од ЗКП, за привремено […]

КРИМИНАЛНОТО СДСМ после СЈО ќе го доврши и ОЈО

Криминалното СДСМ го уништи СЈО, сега на ред е Обвинителство за организиран криминал на Русковска. Целта е Македонија да нема функционални обвинители, а се да биде под контрола на мафијата […]

ГРУЈОВЦИ признаа вина, а кој ќе плати штета?

Дел од обвинетите во случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни нерегуларности и злоупотреби, на судско рочиште признаа вина. Меѓу оние кои се изјаснија како виновни се поранешната министерка за […]

КАТИЦА на слобода, остана ли некој во затвор

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева празниците ги минува дома со своето семејство, објави „А1он“. Адвокатката Ирена Фрчковска, како што пишува порталот, изјавила дека Јанева, користи привилегии поради тоа што одлежала 1/3 од казната […]