РУСИЈА пред 90 години со глад УБИ 12 милиони украински ЖЕНИ И ДЕЦА, старци и беспомошни

Се навршија 90 години од гладоморот во Украина. Русија со глад уби 12 милиони украински жени и деца, старци и беспомошни, и тоа во земјата на житото, земјата на храната […]

СИТЕ ГО ЧЕКААТ ПОТЕГОТ НА ПУТИН: Русија може да употреби разорно специјално оружје по повлекувањето од Херсон, а не е нуклеарка!

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да користи „тактички електромагнетен пулс“ – моќно оружје што ја оневозможува електрониката и може да ја остави цела Украина без светлo, греење, комуникации или […]

Првиот човек на МК објави нова АФЕРА на власта!: „Зошто вакво крвничко крадење?!“

Политичарот Петар Богојески, лидер на партијата „Македонски Концепт“ дава здраво објаснување зошто во овие моменти Македонија не увезува струја, а власта го лаже народот дека таа е исклучително скапа. Богојески […]

НОВ ШУТРАК од Албанската гола вода Алијанса, за наплаќањето на ЕВН

„ЕВН различно им наплаќа на Македонците и Албанците за иста потрошена струја. Кој е крадецот тука?! Кој краде струја, а кој не плаќа?!“ – тврди шутракот Осама Муадини, советник во […]

НОВ МЕГА СКАНДАЛ: Украдени нови 7 милиони евра од граѓаните со продадена СТРУЈА

Власта на СДСМ и ДУИ создале систем за продавање на евтина струја, произведена во Македонија, преку фамилијарни фирми на нивните функционери, а притоа за таа струја не плаќале на МЕПСО, […]

НЕВИДЕНА СРАМОТА: Министерот сокри, не биле 10% туку 96,1% украдена струја

Со 6 милиони евра загуба на струја, главно украдена енергија, што претставува 80 проценти од испорачаната струја, Арачиново е на првото место на неславната листа во Македонија, велат од ЕВН […]

СВЕТСКО ЧУДО во Арачиново, откриени НЛО кабли

Екипите на ЕВН, според повоениот договор, започнуваат непречено да работат во Арачиново со цел да се превземат соодветните мерки за мрежата да може да функционира согласно сите правила и да […]

КОЈ Е ЗА ЖАЛЕЊЕ, Илми од Арачиново или Трпе од Живојно прашува Богојески

Откако министерот за неекономија Бектеши изјави дека е греота да се обвинуваат арачиновци дека се крадци и дека немало да има проблем со плаќање на струјата ако луѓето имале пари […]

ОПАСНО РЕШЕНИЕ на Владата, поскапуваат храната и струјата

Владата ги прави последните анализи, кои мерки за спас од енергетската и економската криза ќе продолжат по 31 мај. Според најавите на премиерот Ковачевски се разгледуваат повеќе опции, но замрзнување […]

ЕУ се менува, нуклеарните централи стануваат „зелени“ после оваа криза

Европската унија пред одлука производството на електрична енергија од проекти со природен гас и нуклеарно гориво да биде означено како „зелени“ инвестиции, по едногодишна борба меѓу владите за кои инвестициите […]