БРИТАНИЈА ПИШТИ, го осети албанскиот шовинизам на свој грб

Илјадници Албанци се собраа денеска во центарот на главниот град на Велика Британија бидејќи сметаат дека во нивната земја не се почитуваат нивните човекови права. Насобраните побараа од власта да […]

(ФОТО) „Ако ова е Бата Живојиновиќ, јас сум ќерка на Мерилин Монро“ – ГОРИ Твитер од лоши коментари за споменикот на славниот глумец

Големиот југословенски глумец Велимир Бата Живојиновиќ доби споменик во Сопот, но корисниците на социјалните мрежи не се задоволни од тоа како е претставен легендарниот Валтер. Делото на скулпторот Ранко Ѓанковиќ […]

БУГАРИТЕ ЛУТИ, Пендаровски ја спомнал ќерката на САМУИЛ

Еден графит на споменикот на цар Самуил во центарот на Скопје дека е „Цар на Македонија“ предизвика бура од незадоволство во соседна Софија. Се разбира, во контекст на преговорите на […]

ВОЈНА ПЕНДАРОВСКИ – АХМЕТИ за споменикот на УЧК

Претседателот Стево Пендаровски синоќа во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека споменикот посветен на ОНА во Слупчане е дивоградба, како што се 90 отсто од спомениците од проектот „Скопје 2014“. Тоа […]