Шпигел: Берлускони ги прекрши санкциите поради 20 шишиња вотка подарени од Путин

Подарокот на рускиот претседател Владимир Путин на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони е кршење на антируските санкции на ЕУ. Ова го пренесува изданието Spiegel, повикувајќи се на членови на Европската […]

ЕУ ја притиска Србија: „Мора да се приклучи на санкциите против Русија“, инаку нема европски субвенции!

Европската унија го зголеми притисокот врз Србија и бара воведување антируски санкции Западните земји вршат се поголем притисок врз Србија за да ја натераат земјата да се приклучи на санкциите […]

Со сакциите „Русија добро заработува, а Европа тоне“, ОРБАН се сретна со ШОЛЦ и на мајтап тврди „жив е“

На 10 октомври, унгарскиот премиер Виктор Орбан се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц и ги нарече преговорите со него „плодни“, пишува Шпигел. „Среќен сум што можам да ви кажам […]

Путин: Санкциите предизвикуваат штета само на оние кои ги воведуваат, ситуацијата ќе биде уште понапната!

Ситуацијата на глобалниот пазар на храна ќе биде предизвикувачка поради погрешните постапки на Западот, предупреди рускиот претседател Владимир Путин. Поради околности од објективен и субјективен карактер, ситуацијата на светските пазари […]

НОВО ПРЕДАВСТВО: Тупанчевски загрижен за ТЕРОРИСТИТЕ, дали ќе ги ослободува?

Ќе биде реагирано доколку се утврди дека осудените за настаните во Диво Насеље кои штрајкуваат со глад, не ги добиваат правата што им следуваат со закон, изјави денеска министерот за […]

ХИЛ се активира, дали се отвара КОСОВО во контекст на Украина

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил оцени дека САД и ЕУ очекуваат Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, а Белград треба да „преиспита“ доколку верува дека Русија […]

ВАЖНИ ВЕСТИ од САД за Македонија и Бугарија

Брзо проструи информацијата за американската конгресменката Клаудија Тени која имала намера да формира група во Капитол Хил што би работела на можни санкции против Бугарија, бидејќи не го трга ветото […]

БОРИС ВО ДЕПРЕСИЈА, не му даваат да влезе во Русија

Руското министерство за надворешни работи изјави дека му забраниле влез на британскиот премиер Борис Џонсон во Русија, информира Ројтерс. Таа одлука е донесена со оглед на непријателските активност од британската […]