6.8 милиони на американската ДИСА за нов модел на сајбер заштита

Агенцијата за одбранбени информациски системи (DISA) и Министерството за одбрана во услови на зголемена конкуренција на глобална моќ во постојано менување на сајбер пејзажот со зголемени ризици и закани од […]

EВРОПА пред најголемата воена офанзива од битката за Берлин

Обемот на руската воена мобилизација во близина на границите на Украина ги зголеми грижите на Западот од можна инвазија. Негирањата на Русија дека планира да изврши инвазија сепак се прикриени […]

(Документи) БOJAЏИСКИ: Македонците во американските тефтери

Марко Бојаџиски од Тимот за дијаспора на Македонски Концепт објави кратка студија за македонските имигранти во САД (USA), кои во американсите имиграциони статистики се запишале како Македонци – по раса […]

ПРЕКРАСНИ вести од САД за Македонија

САД ќе носи Резолуција во Конгресот за славење на македонскиот јазик и наследство! Според резолуцијата, придонесот на македонските иселеници во САД, кои се проценуваат на 500.000 луѓе, е неверојатен: Тие […]

СКАНДАЛ: Психопати протестираа пред Украинска амбасада

Пред Амбасадата на пријателска Република Украина во Скопје, група психопати и руски платеници навлечени на ситно – рубљи во рацете со злоставеното поранешно македонско знаме и гнасни болшевички транспаренти, одржаа […]

ММФ ги обвини САД и Кина со омикрон за светската криза

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, бугарката Кристалина Георгиева изрази загриженост за послабото закрепнување и повеќе ризици за светската економија. Според неа, тоа се должи на забавувањето на економиите на САД […]

ДАЛИ САД ќе воведат санкции за Бугарија поради Македонија

Повод за ваквата реакција е изјавата на американската конгресменка Клаудија Тени за Гласот на Америка на македонски јазик во која вели дека е можно САД да воведат санкции против Бугарија […]

САД: Огромни се шансите за војна во Европа

Од причини што Русија планира да ја нападне Украина, советникот за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека заканата од руска инвазија е „висока“, по неколкудневните разговори меѓу западните сили и […]