СКАНДАЛ: ЉУБЧО и КРАСИ со поддршка на „патриотската“ Декларација за МПЦ – ОА

Бугарските интереси и агентури во Македонија, во дирекна корелација со руските измеќари во земјава, започнаа акција за пречување на признавањето на македонскиот карактер на древната Охридска Архиепископија од страна на […]

(Видео) ШТО СЕ СЛУЧИ во Ерусалим за време посетата на отец ПАРТЕНИЈ Бигорски

МПЦ-Охридската Архиепископија исипшува историја во заедничкото сослужување со православниците цркви. Го понесе крстот на сеправославното единство во Ерусалим на Крстовден. На сеправославното празнување на Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски […]

(Видео) Историска богослужба во ЕРУСАЛИМ Гробот на ИСУС ХРИСТОС на МАКЕДОНСКИ јазик

Во Црквата на Светиот Гроб во Ерусалим, Владиката Партениј служеше Божествена литургија заедно со Архиепископот Јераполски г. Исидор – Игумен на Братството на Сесветиот Гроб, од Ерусалимската Патријаршија. – О, […]

БИГОРСКИ МАНАСТИР со специјална порака за 8ми Септември

Љубовта е првобитното животно начело. Тоа не е само надворешната љубов. Не! Туку тоа е љубовта во своето највисоко и најубаво значење, љубов во сите нејзини чисти пројави. Онаа љубов, […]

БИГОРСКИ МАНАСТИР: Распоред на богослужбите за Страсната седмица и Пасха

Бигорскиот манастир го објави распоредот на богослужбите за Страсната седмица и Пасха! 16 април – ЛАЗАРЕВА САБОТА 06:30 ч. – Утрена и Златоустова Литургија 16:00 ч. – Мала вечерна 20:00 […]

ДРАМАТИЧНО обраќање на Отец Партениј Бигорски за бугарското прашање

Следејќи го текот на македонско-бугарските политички односи во последниве неколку години, особено по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете држави, а за кој ние како монашка […]

Отец Партениј Бигорски во чест на Свети Партениј Лампсакиски Чудотворец

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната богослужба во чест на Свети Партениј Лампсакиски Чудотворец, на 19 декември 2022 лето Спасителово […]

ЛAЖНИOT патpијаpх од Cpбија cе заканyва доколкy бидe пpизнаена MПЦ OА

Пред да изусти фашистот бачки Иринеј (Буловиќ) дека е неопходно да продолжи дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ за надминување на отвореното црковно прашање, се огласи лажниот патријарх од Србија со […]

EПИCKOПИТE Пapтениj, Aгатангeл и Jocиф во Coбopeн Xpaм

Епископот Антаниски, г. Партениј игумен на Бигорската Обител, денеска вторни ќе служи вечерна Богослужба во Соборниот Храм, Свети Климент Охридски во Скопје. На литургијата, која е со благослов на Архиепископот […]