ДРАМА: Бугарин го претепал избугарениот ОХРИЃАНЕЦ и избегал

Еден од претепувачите на охридскиот избугарен Македонец Христијан Пендиков кој сеуште се наоѓа во бегство, бил Бугарин со бугарско државјанство и не е јасно дали истиот избегал токму во Бугарија, […]

БОГОЈЕСКИ со поддршка за ОХРИЃАНИ, имаат право на самоодбрана согласно ЕУ стандарди

Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески со поддршка на Охриѓани кои се бранат од постојаните напади на избугарените шовинисти, кои користат екстремен говор на омраза и историски негаторизам, што е […]

ИЗБУГАРЕНИОТ охриѓанец бил ПРЕВОСПИТАН согласно ЕУ стандарди за САМООДБРАНА

Дваесет и едно годишниот секретар на бугарското клубче Борче Трети, Х.П. од Охрид синоќа се обидел вербално и физички да нападне тројца охриѓани во угостителскиот објект на кеј „Македонија“, при […]

ИЗБУГАРЕНИТЕ сами го демолираа клубчето во Охрид, за да плачат

Избугарените Македонци, цел живот соработници со тајните служби, по нивни налог го демолирале клубчето во Охрид наречено Борис Трети, за да имаат причина да плачат и да создаваат тензии против […]

СКАНДАЛОЗНО (ВИДЕО): Албанци понижуваат школски ДЕВОЈЧИЊА во центар ОХРИД

На социјалните мрежи, албанските болни шовинисти се пофалија со нивни дејци кои во центарот на Охрид, провоцираат и понижуваат деца – девојчиња од школите, облечени во народни носии. Организирана група […]

ПРВ СЛУЧАЈ за американскиот тим за антикорупција во Македонија

Нефи Усеини, квази бизнисмен, советник во општината и претседател на огранокот на ДУИ во Охрид, доби осудителна пресуда за претепувањето на екссоветникот Џемал Мена за време на седница на Советот. […]

ВАПЦАРОВ во Бугарија затворен, Цар Борис во Македонија отворен

Се уште неофицијално отворен, Македонскиот културен клуб Никола Вапцаров во Благоевград, вчера беше предмет на вандализам од страна на непознат сторител/и на кого му смета се што е македонско во […]

ЖАЛНИ ТАЧЕ, наместо да отвори нов, БУГАРИЈА го затвори стариот културен клуб

Покрај најавата на премиерот Димитар Ковачевски – Таче, за отварање на македонски културен клуб во Благоевград во Пиринска Македонија, за сега ништо од тоа. Последно пред јавноста власта на Таче […]