Дипломатијата киднапирана од ДУИ: 2.200 граѓани ќе останат без работа во Србија преку „Отворен Балкан“ поради Oсмани

Македонската дипломатија е киднапирирана од страна на ДУИ. Најновото барање на министерот за надворешни работи од Мала Речица Бујар Османи дека ќе предложи Македонија да излезе од иницијативата Отворен Балкан ги исплаши нашите граѓани кои […]

ДОЈДЕ ЖИВОТ: Бифтеци во Србија и Албанија, без дозволи

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија, ќе може да работат во секоја од трите земји без работни дозволи. Значи конечно одиме на печалба во Елбасан и на бесплатно здравство во Врање! […]

ОТВОРЕН БАЛКАН се распаѓа, зајковци повторно менуваат правец

Големата вест во следната година би можела да биде спојувањето на двата големи регионални проекти: Берлинскиот процес и Отворениот Балкан. Германија, која беше многу скептична кон иницијативата на Белград, Тирана […]

СЕ РАСПАЃА Отворен Балкан, Рама бара Србија да се извини на Косово

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека апсолутно се согласува со премиерот на Косово, Албин Курти, Србија не само да го признае Косово туку и да му се извини. Сепак, […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ: Широко затворен Балкан

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Зошто Отворен Балкан е напаѓан од дел од македонските политичари и интелектуалци? Дали поради омраза кон Србија и Албанија? Ајде ви се молам! Поентата беше Македонија да […]

СПЕКТАКУЛАРНО: Рама призна дека КОСОВО нема да биде НЕЗАВИСНО

Албанскиот премиер Еди Рама оцени дека Москва подгрева конфликт на Балканот и го загрозува кревкиот мир, со тврдење дека Русија би била задоволна доколку нешто почне во насока на конфликтот […]

ДОБРО УТРО СО АМАТЕРКАТА И ВЛАДИНИТЕ ПОТРОШУВАЧИ

СЕКОЈ ШТЕДАЧ СИ ИМА СВОЈ ПОТРОШУВАЧ пишyвa д-p. Aмaтepкaтa, вoнpeдeн пpoфecop нa eдeн фaкултет Привремени решенија – ветување во магла Двоглавата влада СДСМ-ДУИ  на чело со Кресник Бектеши како министер […]

ЗДРАВСТВО во Врање, РАБОТА во Елбасан, влегуваме во ЕУ

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија, благодарение на поврзувањето на националните електронски системи на овие земји во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, по првпат ќе можат слободно да пристапат до […]

СЕКОЈ САМ, само Таче со свој ГАЗДА

Самитот „Отворен Балкан“ во Охрид помина со низа скандали и пропусти од протоколарен карактер, пред се поради неписменоста на македонските партиски служби во кабинетот на Димитар Ковачевски. Но покрај протоколарните […]