СКАНДАЛ: Тероризмот во Израел, не е тероризам за Османи

Скандалозна изјава на министерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод последните терористички напади на Хамас врз Израел. Имено, тој на социјалната мрежа Х сподели наводна реакција и осуда на […]

БОГОЈЕСКИ со поддршка за ОХРИЃАНИ, имаат право на самоодбрана согласно ЕУ стандарди

Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески со поддршка на Охриѓани кои се бранат од постојаните напади на избугарените шовинисти, кои користат екстремен говор на омраза и историски негаторизам, што е […]

БУГАРИЈА е виновна за МАКЕДОНСКАТА навивачка РЕАКЦИЈА, смета Богојески

Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески силно ја осудува бугарската акција против Македонија, што предизвикува македонска реакција, која ја смета за оправдана. Тој на неговата официјална фан страна објави: „НАВИВАЧИ […]

ЗА ПУКАЊЕ кон цивили 4 месеци, за кебапи 4 години затвор

Албанскиот терорист Јусуф Енузи – Кока стана славен кога на плоштадот Скендербег пукаше кон цивили со пиштол марка Волтер Р99, бидејќи му сметале протестанти Македонци да се движат низ „албански […]

ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ загрижен за неосудата на Владата на омразата кон македонскиот јазик

Хелсиншкиот комитет за човекови права во реакција со загриженост констатира дека државната прослава на годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор во организација на Владата на Република Македонија, наместо да има […]

ЕУ жестоко кон Путин, ова е пораката што се чекаше

Европска Унија (ЕУ) го осудува предлогот на руската Дума до претседателот на Русија, Владимир Путин да ја признае независноста на Доњецк и Луганск во Украина, изјави денеска шефот на дипломатијата […]

ФРАНЦИЈА ги затвора џамиите по Закон за вредностите на Републиката

Во градот Бове, Франција, донесена е правна одлука за затворање на џамијата „Билал“ на 6 месеци врз основа на фактото што таму се одржале проповеди со радикална содржина, пренесува Агенција […]