ОРБАН: Треба да формираме ново НАТО, но без САД, веројатно со КИНА

„Европско НАТО би било решение. Веќе го предложив во 2012 година“, рече Орбан во интервју за швајцарскиот неделник Ди велтвохе, додавајќи дека европските земји би требало да бидат подготвени да […]

Со сакциите „Русија добро заработува, а Европа тоне“, ОРБАН се сретна со ШОЛЦ и на мајтап тврди „жив е“

На 10 октомври, унгарскиот премиер Виктор Орбан се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц и ги нарече преговорите со него „плодни“, пишува Шпигел. „Среќен сум што можам да ви кажам […]

ПЕСОТ НА ОРБАН Вархеј ни наредува, мисли дека Македонија е УГАНДА

Процесот на скрининг на земјава со ЕУ, следните активности во процесот на преговорите за членство и актуелната политичка ситуација во Северна Македонија, биле меѓу главните теми на средбата на двајцата […]

Вучиќ му го закачи на Орбан во знак на благодарност

Унгарскиот премиер Виктор Орбан пристигна во Белград, каде се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ на Орбан му врачи Орден на Република Србија на голем ѓердан за исклучителни заслуги […]

Додека Тупанчевски очекува екстрадиција, ГРУЕВСКИ РАЗВИЛ БИЗНИС од најмалку 10 сектори

Додека Тупанчевски подготвува ново барање за екстрадиција,  Груевски го развива својот нов бизнис Досега е испратено барање за екстрадиција на Груевски од ноември 2018 година и едно дополнување на барањето […]

Орбан откри дека се заканува нов мигратски бран: Унгарија ја крева жилет оградата!

Унгарија ја зајакнува заштитата на своите граници, а како причина го наведува новиот бран мигранти кои наводно преку балканската рута патуваат кон Унгарија, пренесува ДПА. Владата на унгарскиот премиер Виктор […]

ОРБАН објави КАТАКЛИЗМА ЗА ЕВРОПА, замена на население со мигранти

Унгарскиот премиер Виктор Орбан смета дека следува „самоубиство“ на Западот и ја повтори својата „црвена линија“ за санкциите против Русија, пишува Данас. Самоубиствен бран се движи кон „западниот свет“, кој […]

Со кого Мицкоски и Николоски ги следат изборните резултати во Унгарија !?

Претседателот Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски на ВМРО ДПМНЕ вечерва ги следат резултатите од изборите во Унгарија во изборниот штаб на Фидез. На покана на нашиот голем пријател и […]