ПЕСОТ НА ОРБАН Вархеј ни наредува, мисли дека Македонија е УГАНДА

Европа

Процесот на скрининг на земјава со ЕУ, следните активности во процесот на преговорите за членство и актуелната политичка ситуација во Северна Македонија, биле меѓу главните теми на средбата на двајцата изгубени во простор и време политичари, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во Брисел со еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји.

Во вистински и клучен момент ја потврдивме европската перспектива на Северна Македонија. Сега е најважно да сме фокусирани на реформите и да останеме на европскиот пат. Тоа е наша обврска и задача која им ја должиме на граѓаните, да обезбедиме просперитет и напредок на земјата, рече науранетиот функционер Маричиќ на состанокот.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, Маричиќ, кој воедно е и главен преговарач на земјава со Унијата, ја кодошеше Македонија пред еврокомесарот за проширување Вархеји за скрининг состаноците и за подготовките за билатералниот скрининг, како и за посветеноста и мотивацијата која ја имаат институциите на земјава за процесот.

Еврокомесарот Вархеји на Маричиќ му посака успешен скрининг и ни наредува да останеме силно посветени на европската реформска агенда, како и на градењето на добрососедски односи со Бугарија, потпочно да и се натртиме на Бугарија, и напредокот во исполнувањето на обврските од страна на Македонија.

Вархеји ни нареди на сите нас дека сега е најважно сите во Северна Македонија да застанат зад европската иднина на земјата и да помогнат во процесот на преговори со Европската Унија, додавајќи дека тоа е процес кој е важен за иднината на државата и процес кој носи подобар живот за граѓаните.

На состанокот беше разговарано за последните подготовки за потпишување на Договорот со Фронтекс, кој ќе биде потпишан кон средината на октомври, но и за економски теми, во пресрет на зимата која доаѓа и предизвиците со кои ќе се соочиме, предизвикани од енергетската и економската криза.

Во таа насока двата изгубени ликови Маричиќ и Вархеји разговараа и за Инвестицискиот план на ЕУ за Западниот Балкан и за забрзување во реализацијата на регионалните проекти, особено оние од инфраструктурата и енергетиката.

Инаку, денеска во Брисел продолжува скрининг состанокот за поглавје 24 „Правда, слобода и безбедност“, кој ќе трае два дена, а веќе наредната недела продолжуваат состаноците за поглавје 23 „Правосудство и темелни права“.