БАЈДЕН И ПУТИН се договорија, на ЗЕЛЕНСКИ уште не му кажале

Претседателот на САД, Џо Бајден, им кажал на сојузниците дека ракетата што уби две лица во Полска е на украинската противвоздушна одбрана,  објави Ројтерс, повикувајќи се на неидентификуван извор од […]

(ВИДЕО) 35 МИЛИОНИ ЛУЃЕ БИ УМРЕЛЕ ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА! Морничава симулација ако Русија користи оружје за МАСОВНО УНИШТУВАЊЕ

Симулацијата предвидува катастрофална војна која би ескалирала по првичниот руски нуклеарен напад. Позната како „План А“, четириминутната анимација има за цел да ги нагласи страшните потенцијални последици од конфликтот меѓу […]

„Сан“ ја процени веројатноста за американски нуклеарен напад врз Русија

САД можат да извршат нуклеарен напад врз Русија доколку Москва употреби нуклеарно оружје во борбените операции во Украина, пишува британскиот весник The Sun. „Во случај на нуклеарен напад, Западот може […]

БОГОЈЕСКИ за Цар Борис Трети и што треба да направи Македонија

Лидерот на политичката партија Македонски Концепт, Петар Богојески објави став во врска случувањата во земјава со промоција на разни бугарски здруженија по нарачка на Русија. „Одлуката на Цар Борис Трети […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Дали се враќа задолжителен ВОЕН РОК во Македонија?

Украинската војна и безбедносната состојбата во Европа предизвикува нервоза и во военото раководство на АРМ и одговорните за безбедноста во земјава. Во вечерашното гостување на Телевизија 21, началникот на Генералштабот […]

НОВА БАЛКАНСКА ВОЈНА: Турција и Грција започнаа со акции

Грција ја активираше целокупната воена флота и ја испрати кон турското крајбрежје, особено околу спорните острови во Егејско море. Со излегувањето на флотата во Егејот, Грција одговара на континуираните турски […]

ТОП ВЕСТИ: ЕРДОГАН испрати порака кога ќе ја нападне ГРЦИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган испрати многу остра порака до Грција во својот говор одржан во провинцијата Самсун по повод Саемот за технологија и вселенска индустрија (Текнофест), организиран од неговиот […]

РУСИЈА НА КОЛЕНА, Лавров моли за мировен договор со Украина

Русија не ги отфрла преговорите со Украина, но колку подолго Киев ги одложува, толку потешко ќе биде да се постигне договор со Москва, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. […]

КРИТИЧНА ФАЗА на војната во Украина

Руската војна во Украина влегува во „критична фаза“ благодарение на контраофанзивата на Киев, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Украинските сили успеаја да ја запрат офанзивата на Москва […]

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА го потврди Богојески за лагата на Апасиев

Министерството за одбрана ги демантира како невистинити тврдењата на Апасиев од партијата Левица, кој тврдеше дека Македонија плаќа „300 милиони евра годишно за НАТО“, а со тоа го потврди Богојески […]