ПОСЛЕДНИТЕ зборови на Меркел пред да замине

Германската канцеларка пред да замине, Ангела Меркел повика на солидарност во борбата против ширењето на коронавирусот и уште еднаш апелираше до Германците да се вакцинираат, во нејзината последна неделна видеопорака […]

МЕРКЕЛ се пензионира во стил од 16ти Век (видео)

Со свечена воена церемонија наречена „Големата вечер“ вечерва германската канцеларија Ангела Меркел беше испратена во пензија. „Големата вечер“е најголемата воена церемонија во Сојузна Република Германија – со факели, војници во […]

МЕРКЕЛ ќе заврши како „талкач“!

Германската канцеларка Ангела Меркел, која во 2018 година најави дека нема да се кандидира повторно на националните избори одржани минатиот месец, успешно ја водеше Германија низ кризи, вклучително и глобалната […]

ГЕРМАНИЈА: Социјалистите во водство, ЦДУ падна на второ место

Завршија изборите во Германија, кои за прв пат се одржуваат без учество на Ангела Меркел. Почетните резултати покажуваат пад на нејзината партија ЦДУ на второ место, после социјалистите. Тоа значи […]

СКАНДАЛ: Заев исклучен од протоколот на Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел доаѓа во проштална посета на Балканот. Таа се повлекува од политиката, но сака да остави трајна насока на европската интеграција на Западен Балкан. После промоцијата на […]

Мeркел прислушкувaнa од Тaјната службa на Дaнска

Данската тајна служба им помогнала на САД за шпиoнажа на европски политичари, вклучително и германската канцеларка Ангела Меркел од 2012 до 2014 година. Според данските медиуми, рaзузнавачката служба за одбрана […]