Мeркел прислушкувaнa од Тaјната службa на Дaнска

Политика, Свет
Данската тајна служба им помогнала на САД за шпиoнажа на европски политичари, вклучително и германската канцеларка Ангела Меркел од 2012 до 2014 година. Според данските медиуми, рaзузнавачката служба за одбрана соработувала со Нaционалната агенција за безбедност на САД (НСА) за да собере информации.

Разузнавањата наводно биле собрани за други службеници од Германија, Франција, Шведска и Норвешка. Слични обвинувања се појавија во 2013 година. Тајните информации ги обелодени американскиот свиркач Едвард Сноуден. Информациите се поврзани со наводно прислушување на телефонот на германската канцеларка од страна на НСА.

Кога беа изнесени овие обвинувања, Белата куќа не даде целосен демант.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер и портпарол на Ангела Меркел изјави дека не биле свесни за вмешаноста на Данска. Се до извештајот за ДР, кој беше споделен со другите европски медиуми викендот.

За НСА се вели дека пристапила до текстуалните пораки и телефонските разговори на голем број истакнати лица со прислушување преку дански интернет кабли.

Наводната поставеност, со кодно име „Операција Данхамер“, дозволила на НСА да добие податоци.  Преку користење на телефонските броеви на политичарите, влечеле информации како параметри за пребарување.

Заедно со г-ѓа Меркел, се вели дека цел биле тогашниот германски министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер и тогашниот лидер на опозицијата, Пер Штајнбрук. „Политички гледам дека ова е скaндал“, рече Штајнбрик за германските медиуми.

Данската министерка за одбрана Трине Брамсен, која, наводно, претходно била информирана за шпиoнажата, изјави дека „систематското прислушувaње на блиските сојузници е неприфатливо“.