СЛАВИ ЧАЛГИЈАТА тврди дека КИРО признал МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Претседателот на бугарската партија „Има таков народ“, Слави Трифонов денеска со нов статус го нападна бугарскиот премиер, Кирил Петков. Петков му ветил на еврокомесарот Оливер Вархеји дека ќе го тргне […]

СРАМНИ НЕБУЛОЗИ: Македонци 54%, а мајчин македонски јазик 61,38%

Истакнатиот предавник Заеб, покрај сите наместени податоци во Пописот 2021 година, заборавил да наштелова само еден податок, а тоа е колку граѓани го познаваат македонскиот јазик за свој мајчин јазик. […]

ГРУЕВСКИ открива како лажат за преговорите со Бугарија

Поранешниот премиер Никола Груевски на официјалната фан страна на Фејзбук сподели негови ставови по низа прашања, меѓу кои и за актуелните преговори помеѓу македонската и бугарската влада. Тој изразува загриженост […]

ЕКСКЛУЗИВНО: Новиот договор со Бугарија

После низа манипулации во јавноста и тајни преговори помеѓу Софија и Скопје, конечно се појави вистината за тоа што е веќе договорено, а што оставува уште да се договори. Се […]

ПРОФЕСОР од Белгија (видео), бугарски зет ги посрамоти Бугарите за мак јазик

Универзитетскиот професор и познат балканолог од Белгија, Рајмонд Детрез, зборувајќи за спорот меѓу Софија и Скопје, вели дека Бугарија не успева да ја објасни својата позиција на ниво на ЕУ, […]

EKCKЛУЗИВНО: HOВО HAУЧНО OTКРИТИЕ зa макeдонскиoт jaзик

Првата докторска дисертација за македонскиот јазик На 27 ноември 1890 година, естонско-гермaнскиот славист Леонард Готхилф Мазинг ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик на тогашниот Дерптски универзитет (во тогашен […]

Се јави Шеќерова, има нешто да ни каже

Екатерина Захариева во нејзиното неодамнешно интервју за „Ефе“ истакна дека Македонците зборуваат бугарски јазик, но тоа не ги прави да бидат помалку или повеќе Македонци. Таа како пример ја наведува […]

ВAЖНO: Бyгapитe плaчaт за мaкедонcкиoт jaзик

Како поминува времето, се почесто на сите портали од земјава и светот се објавува трудот на авторката Лени Селингер, споделен на угледниот сајт посетуван од милиони корисници годишно, The Culture […]

Јанша: Бугарите зборуваат сличен јазик на македонскиот!

Словенија секако ја разбира позицијата на Бугарија за нејзиното вето за почеток на преговорите со Северна Македонија, бидејќи е земја-членка. Ова го изјави словенечкиот премиер Јанез Јанша како одговор на […]