МИСАЈЛОВСКИ од Куманово: Македонија се сака со многу РАБОТА, со многу ДЕЛА и ПРОЕКТИ!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител во Изборната единица 2, Владо Мисајловски продолжува со теренските активности во рамките на парламентарните и претседателски избори. ОВА Е ПОБЕДНИЧКО КУМАНОВО !!! Прекрасен настан со […]

ГОРДАНА од Куманово порача: Ќе составам мал претседателски кабинет но со најкомпетентни лица!

Во својот говор Професорката Силјановска Давкова порача: „Најдобрите врз основа на компетентност ќе ги промовирам на најодговорни позиции! Ќе составам мал претседателски кабинет но со најкомпетентни лица. Треба да се […]

МАЧЕНИЦИ НА НАЦИЈАТА во гроб, ТЕРОРИСТИТЕ од Диво Насеље на слобода

Денеска се навршуваат осум години од вооружената престрелка во кумановско „Диво Насеље“ на 9 и 10 мај 2015 во која загинаа осум припадници на безбедносните сили. Во 28 часовните престрелки, […]

ОПАСНО: Србите по стапките на Бугарите, бараат наследство во Македонија

Српскиот четнички центар за ширење на лажна пропаганда, СПОНА во Скопје, започна со своите антимакедонски активности по примерот на Бугарија, тврдејќи дека црквите на МПЦ – ОА се српски и […]

Гром ја напушти коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во Куманово поради слабиот отпор кој го дава партијата кон „франускиот предлог“

Советникот Марјан Каранфиловиќ од партијата ГРОМ, на последната седница на Советот на Општина Куманово објави дека не е повеќе дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, пренесува Куманово њуз. Согласно одлуката на […]

Кумановци на масовен протест против „францускиот предлог“

Не смее да се преговара за македонскиот јазик и идентитет, беше порачано на протестниот марш против францускиот предлог одржан вечерва во Куманово. Протестот организиран од здружението „За наше Куманово” почна […]

ШAНAЦ вeoма вpло нepвозaн

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВMPO-ДПMHE, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле за неговиот противкандидат Мaкcим Димитриевски. Во […]

СДСМ против СДСМ

Најмалку тројца партиски функционери на СДСМ од Куманово очекуваат да добијат поддршка од матичната партија за претстојните локални избори во градот каде со години СДСМ е единствената партија која победува […]