ПОВИЦИ ОД КОСОВО ЗА ОБЕДИНУВАЊЕ СО АЛБАНИЈА: Време е за една држава!

Претставникот на Демократската партија на Косово Беким Хаџиу предложи на заедничката седница на парламентите на Албанија и Косовo пратениците од двете држави да се стави и гласање за обединување на двете земји во „Конфедерацијата на […]

ВУЧИЌ до ЕУ: Не го сакаме Косово во ОН и што сега, ќе не бомбардирате?

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја коментираше донесената резолуција со 79% од пратениците во Европскиот парламент, а во врска Србија и одбивањето да воведе санкции за Русија. Според него, оваа Резолуција […]

ПРЕГОВОРИТЕ ВО КОРИСТ НА КОСОВО – Курти од утре ќе казнува Срби

Полицијата на Косово (ПК) вечерва објави дека од вторник, 22 ноември, ќе почне да изрекува парични казни за лицата кои се движат во земјата со регистерски таблички издадени од Србија, […]

ВУЧИЌ со ЗАГРИЖУВАЧКА ИЗЈАВА од БРИСЕЛ: Пред нас се непреспиени ноќи и многу тешки денови

Српскиот претседател Александар Вучиќ рано утринава допатува во Брисел, каде што се сретна со високиот претставник за надворешни работи Жозеф Борел и со специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак. Средбите […]

АЛБАНЦИТЕ менуваат страна, РАМА тврди дека ќе умреле без Русија и Кина

На среде европски самит во Париз, албанскиот премиер Еди Рама даде изјава со која ја шокираше целата европска политичка елита. Имено, албанскиот премиер Еди Рама, на мировниот форум во Париз, […]

НАЈСИЛНИОТ ГОВОР НА ВУЧИЌ ДОСЕГА: Пуштете нè да ја водиме државата сериозно и одговорно, а резултатите покажуваат сè!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати од Париз, каде денеска во Елисејската палата се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. – Имав многу добар и значаен разговор за […]

(ФОТО) Митинг во Косовска Митровица, насекаде српски знамиња

Во северниот дел на Косовска Митровица започна митинг, по одлуката на градоначалниците на четири општини со мнозинско српско население на северот на Косово, советници, претставници, министри во косовската влада, судии, […]

Косово најави кандидатура за ЕУ на почеток на декември

На почетокот на декември се очекува Косово да ја поднесе својата апликација за членство во Европската унија (ЕУ), изјави Клисман Кадију, политички советник на вицепремиерот Бесник Бисљими. Ние како Влада […]

Ќерката на Медлин Олбрајт вложува милиони во Косово: Во Приштина пречекана како кралица!

Алис Олбрајт, една од трите ќерки на поранешниот државен секретар Медлин Олбрајт и предводник на НАТО бомбардирањето на СРЈ, односно Србија, која страсно се залагаше за независно Косово, тргна по […]

МНОГУ ЗАМКИ ВО ПЛАНОТ ЗА КОСОВО: Ова се клучните детали на француско-германскиот предлог за Србија

Макрон и Шолц го предлагаат принципот „само не бунете се, а не мора да го признаете“, но очигледно заборавија дека Србија има свои црвени линии. Веста дека најмоќните земји од […]