ДИМИТРОВ му одговори на БУЈАР за документот од Бугарија

Откако актуелниот МНР, Бујар Османи јавно објави што потпишал со Бугарија поранешниот колега Никола Димитров во врска со Илинденското востание и Гоце Делчев, имаше драматична осуда од домашната јавност за […]

ЕКСКЛУЗИВНО (видео) што е договорено со Бугарија, дали промена на Устав или избори

Бугарскиот премиер Кирил Петков отворено соопшти што е договорено со Македонија, особено фактот што тој никогаш не сметал дека треба да се укине ветото за Македонија за членство во ЕУ, […]

ОНА КОГА СИ НАТПРОСЕЧНО ГЛУП, немало Бугари во МК, ама имало во дијаспора

Поранешната министерка за надворешни работи на Бугарија и пратеничка на ГЕРБ, Екатерина Захариева, како истакнат талент по најглупавите изјави поврзани со Македонија, преку „Фејсбук“ реагира на резултатите од пописот, потенцирајќи […]

МЕГА СКАНДАЛ: Бугарите на Радев и Вида лажеле за напад

Во повеќе наврати претседателот на Бугарија, Румен Радев се слика со прием на наводни Бугари од Македонија, кои се дискриминирани во Македонија и бараат спас од Бугарија. Истите тие се […]

ЗАХАРИЕВА не е задоволена, бара повеќе и појак „натиск“

Посакувам наместо господинот Кирил Петков да оди во Скопје, тој да го покани во Софија новиот премиер на Северна Македонија, како и кај нас, нивниот претседател, кој веќе две години […]

ОТКРИЕНА причината зошто СДСМ изгуби на локални

Аналитичарите генерализираат доста фактори како клучни за слабиот изборен резултат на почитуваниот СДСМ, особено оние од контото на таа партија. Но што е вистинската причина? Вината била во бугарското школо […]

ЗАХАРИЕВА разочарана од Димитров, не се покажал

Исклучително сум разочарана од вицепремиерот на Република Северна Македонија за европските прашања, Никола Димитров, кој гостуваше на есенската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур и одговараше […]

Се јави Шеќерова, има нешто да ни каже

Екатерина Захариева во нејзиното неодамнешно интервју за „Ефе“ истакна дека Македонците зборуваат бугарски јазик, но тоа не ги прави да бидат помалку или повеќе Македонци. Таа како пример ја наведува […]

СКАНДАЛ: Бyгapиja замешана во дpжaвниoт yдap од 27ми aпpил

Дали истрагата за државниот удар од 27ми април во Македонија се проширува? Сега кога сите очекуваа таа да биде затворена, со пресудите за организаторите Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Трајко […]

Сите сандали на Екатерина

Поранешната бугарска вицепремиерка и министерка за надворешни работи, преубавата Екатерина Захариева позната е на јавноста по нејзиниот стил на облекување. Тоа е оној стил за брзо соблекување, кој користи патент […]