СУЛТАНОТ го свитка опавчето, има да слуша или на клоци од НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Ниинисто, а во меѓувреме истата изјава дојде и од НАТО. Министрите за надворешни работи […]

ТУРСКИ НОЖ во грб на Албанците: Еве колку албански куќи имало на Косово

Турскиот попис на Косово од 1455 година покажува дека во тоа време имало неспоредливо помалку Албанци од Срби. Од сите имиња и презимиња споменати во пописот, 95,88 отсто биле со […]

ТАЖНО: Погодена ХУРЕМ Султан во Украина, многу Турци настрадаа

„Џамијата на султанот Сулејман Величествениот и неговата сопруга Роксолана (Хурем Султан) во Мариупол беше гранатирана од руските сили“, објави денеска Министерството за надворешни работи на Твитер. Турската султанка Роксолана била […]

ЕРДОГАН полуде, сургун го прати директорот на статистика

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган донесе декрет со кој го отпушти од работа шефот на државната агенција за статистика Саит Ердал Динчер, само затоа што ги објавил официјалните податоци кои […]

ТУРЦИТЕ без храна, инфлацијата ги уништи граѓаните

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави намалување на основните даноци на храна, бидејќи Турција се соочи со висока стапка на инфлација. Неговата одлука стапува во сила веднаш. Ердоган рече дека […]

СКАНДАЛ Турција: Што направија со православен манастир од 4ти век

Православниот манастир Панагија Сумела, изграден кон крајот на 4 – почетокот на 5 век во турската провинција Трабзон, минатата недела се најде во центарот на скандал. Турција го претвори во […]

ЕРДОГАН заразен од корона, дали животот му е во опасност?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека тој и неговата сопруга се позитивни на коронавирус и имаат благи симптоми. Ердоган наведе дека е заразен со Омикрон варијантата на вирусот, […]

АЛБАНИЈА да избере Грција или Турција, Косово нема да се признае

Турција и Албанија планираат да создадат „Голема Албанија“? „Муслиманската трансфезала“ на тој начин би се протегала од Босфор до Јадранот. Тоа не е во плановите на САД, па Албанија мора […]