ВОНРЕДНО: Путин бара фашистичка БУГАРИЈА да се ДЕЛИ на три дела

Скоро 200 години Русија, без разлика дали е царска, болшевичка, советска или на Путин, неотповикливо ја продолжува својата гнасна и валкана игра кон Бугарија, коментираат бугарските медиуми на веста која […]

ПУТИН ги ослободи „нацистите“, падна во вода АЛИБИТО за денацификација

Путин започна воена операција за окупација на Украина со приказната за „денацификација“ од нацистички воени параформации, како што е баталјонот Азов, кој во меѓу време веќе беше дел од регуларната […]

Кремљ открива: Што побарал Путин од Ердоган за да го одржи договорот за транспорт на жито

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на телефонски разговор размениле мислења за ситуацијата со договорот за жито, објави прес-службата на Кремљ. Кремљ истакна дека […]

Еве за што зборувале телефонски Ердоган и Путин за развојот на конфликтот со Украина

Ердоган го известил Путин дека Турција е подготвена да придонесе за мирот во Украина. Претседателите на Русија и Турција Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган остварија телефонски разговор на кој […]

УРНЕБЕСНО: Турците се фалат со МЕРЦЕДЕСОТ на Ердоган, Грујо им се смее

Целиот блиндиран, отпорен на куршуми и бомби! Мерцедесот на Ергдоган од половина милиони евра блеска од луксуз, го прави посебно одделение! “Mercedes-Maibach S650 V12 Guard” на турскиот претседател е направен […]

ТОП ВЕСТИ: ЕРДОГАН испрати порака кога ќе ја нападне ГРЦИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган испрати многу остра порака до Грција во својот говор одржан во провинцијата Самсун по повод Саемот за технологија и вселенска индустрија (Текнофест), организиран од неговиот […]

МИЦОТАКИС СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ЕРДОГАН

Под слоганот „Конзистентност, континуитет, стабилност“, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, синоќа говореше на отворањето на 86-от Меѓународен саем, осврнувајќи се низа теми меѓу кои надворешната политика и упатувајќи остра порака до […]

ОПАСНИ КОАЛИЦИИ на Блиски Исток, во опасност американските сојузници

Одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да започне процес за нормализација на односите со Дамаск ги растревожи САД и нивните сојузници Курдите во Сирија како и опозицијата бидејќи се […]

СУЛТАНОТ го свитка опавчето, има да слуша или на клоци од НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Ниинисто, а во меѓувреме истата изјава дојде и од НАТО. Министрите за надворешни работи […]

ТУРСКИ НОЖ во грб на Албанците: Еве колку албански куќи имало на Косово

Турскиот попис на Косово од 1455 година покажува дека во тоа време имало неспоредливо помалку Албанци од Срби. Од сите имиња и презимиња споменати во пописот, 95,88 отсто биле со […]