(Видео) ТВ НАСТАП кој предизвика бурни реакции, граѓаните задоволни, политичарите негодуваат

Пренесуваме телавизиски настап кој предизвика бурни реакции во јавноста на широка поддршка од граѓаните и негодување од политичарите и арамиите од власта. Станува збор за вчерашниот ТВ настап во Студио […]

ХАРЕ на место ДОНТОВ модел со праг е подобро за НАРОДОТ

Подобро за народот е Харе модел на шест изборни единици, одколку предлогот на ДУИ за една изборна единица со 5% праг, смета лидерот на партијата Македонски Концепт, Петар Богојески. Според […]

Еве на која партија не и одговара ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА

Претседателот на ДС, Павле Трајанов формирањето на работни групи за промена на изборниот модел го толкува како бегство на СДСМ од ветувањето за една изборна единица. Според него, СДСМ е […]

ОПАСНО: АХМЕТИ добил укор, не заспал два дена

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, смета дека сегашниот модел со шест изборни единици е посоодветен од моделот со една изборна единица. Според Ахмети, за промена на Изборниот […]

БОГОЈЕСКИ „ЗА“ предлогот од Мицкоски, но со едно големо „НО“

Богојески со јасна поддршка на предлогот на ВМРО ДПМНЕ за бришење на околу девет точки од Законот за влада што се однесуваат на техничката влада пред избори или т.н. Пржинска […]

МИЦКОСКИ не треба да моли средба со Таче, туку обратно

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека досега не разговарал со премиерот Димитар Ковачевски и додаде дека се уште очекува покана од него за средба. Поточно Мицкоски моли за средба […]

УЦЕНА за влада, дали ќе останат на зборот или ќе ги натоварат

Ако во рок од три месеци не се донесат измени на Изборниот законик, пратеници од мнозинството најавуваат дека ќе ја откажат поддршката на Владата, што ќе предизвика предвремени избори. Пратеници […]