Пендаровски стана балкански женомрзец, со Фрчкоски да формираат клуб на женомрзци – Мицкоски на митинг со прилепчани

Денес гледам загрижени лица, затоа што и времињата се тешки и проблемите многубројни.  Има моменти во историјата на еден народ кои се одлучувачки, тоа се времињата кога работите се прекршуваат […]

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ со предизборна реторика, осуди и црна кампања

Иако претседателските кандидати се обврзаа на водење на фер и демократска кампања на терен го покажуваат спротивното. Меѓусебните  обвинувања, дискредитирање на противниците, навреди и оцрнувања ја погреваат предизборната реторика. Коментар на граѓанин […]

Македонските граѓани се ОТРУЕНИ ОД ГОВОРОТ НА ОМРАЗА, покажува анкетата за „Детектор“

Близу 90 од граѓаните детектираат говор на омраза во македонското општество кој главно се шири преку социјалните мрежи, а во најголема мерка е поттикнат од политиката, покажува последното истражување на […]

ТPAГЕДИJA: Бyгapиja барала враќање на HAЦИ3МOТ во EУ

Советот на ЕУ одбил донесување на бугарската декларација со која се барало „ефективно гонење и осуда на сите во Македонија кои не размислуваат по бугарски терк и не се избугарени […]

СКАНДАЛ ВИДЕО: Пендаровски ПРИЗНА што е договорено со Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски гостувајќи во „Клик Плус“ на ТВ21, зборуваше околу договорањето на историските личности со Бугарија и желбата на таа држава да воспостави цензура на мислата и говорот во […]

Македонците од Бугарија жртви на говор на омраза

Претставници на Македонците во Бугарија информираат за серијата проблеми со кои се соочуваат тие, заедно со мноштво примери за систематската дискриминација и институционализиран говор на омраза против нив. Тие бараат […]

ГОВОР на омраза од Бугарија преку социјалните мрежи

Извесен Алекс Димов од соседна Бугарија шири невиден говор на омраза кон Македонија и Македонците по социјалните мрежи. Тој во лични пораки или преку јавни коментари споделува слика која е […]

СКАНДАЛ: Бугарите конечно разбраа дека „сам себе го yбивaл“

Истражување на медиумската средина во Македонија од страна на Фондацијата за хуманитарни и социјални истражувања во изминатите две години покажува дека ефектите од бугарскиот притисок се контрапродуктивни. Бугарија сама го […]

СДСМ со тужба против Богојески. Тој им понуди зелено џамче!

Според информации од СДСМ, правна служба, се подготвува тужба до Богојески. Тужбата била дирекна нарачка од Заев. Целта е да се заплаши Богојески и да се повлечи од политичкиот активизам. […]