ОПАСНО РЕШЕНИЕ на Владата, поскапуваат храната и струјата

Владата ги прави последните анализи, кои мерки за спас од енергетската и економската криза ќе продолжат по 31 мај. Според најавите на премиерот Ковачевски се разгледуваат повеќе опции, но замрзнување […]

ВЛАСТА МОЛЧИ, според пописот во Кичево не смее албанско знаме

Според пописните резултати од Пописот 2021 година, колективните права кои ги уживаа до сега Албанците, треба да бидат укинати по сила на Устав и Закон за употреба на знамиња. Според […]

МИЛИОНСКАТА ШАМПИТА се распаѓа, па на глава и на Владата

Делови од фасадата на зградата на Владата на РМ, именувана од граѓаните како Шампитата во Скопје, се откорнале и паднале во текот на утринските часови. Најголема штета е видлива кај […]

СКАНДАЛ: ВЛАДАТА со буџетска поддршка на руски тајкуни

Македонската Влада од една страна протерува руски дипломати, а од друга дирекно соработува и поддржува руски криминални и разознавачки проекти во земјава. Кон крајот на февруари годинава донесе заклучок за […]

ОСЛОБОДЕН МУХИ, дали ќе има кавга со кумот

Мухамед Зекири е ослободен од должноста генерален секретар на најкриминалната Влада на СДСМ во историјата на владеењето на оваа партија. Според информациите до кои дојде МКДенес, неговата изнудена оставка била […]

МОЖЕМЕ УШТЕ ПОДОБРО и уште појако да ве ограбиме!

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција успеа да издејствува притвор за Генералниот секретар на Владата Мухамед Зекири, бидејќи го оштетил буџетот на државата за 950.000 евра. Според опишаните […]

Ова е причината зошто ВЛАДАТА НЕМА ПАРИ ЗА ПОВИСОКИ ПЛАТИ

Власта се луксузира со нов мебел, нови возила, енормно троши за непродуктивни трошоци, а нема пари за зголемување на платите на вработените во образовниот процес, обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ. Ковачевски […]

БОГОЈЕСКИ до ТАЧЕ и АХМЕТИ, лекција за Пописот и за сопствените изјави?

„Пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција, и државата го спроведе со цел да ги имплементира своите економски и развојни политики врз основа на бројки.“ – истакна […]

ТАЧЕ веќе не знае што зборува, еднаш зголемени плати, сега инфлација ќе имало

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360“ на ТВ Алсат-М, истакна дека дијалогот со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) е отворен и дека се разговара за рамка, односно […]