БУГАРСКО – албанска војна за ДАРДАН од „Шкупи“

Минатиот месец беа откриени историски артефакти во близина на античкиот град Скупи, дел од надгробни плочи, на кои на една од нив беше запишано името Дардан, што според албанските шовинисти […]

АЛБАНСКИОТ ШОВИНИЗАМ работи за Путин, а против НАТО, смета Богојески

После продлабочување на кризата во Косово, лидерот на партијата Македонски Концепт, Петар Богојески изрази незадоволство од фактото што Македонија после „францускиот“ предлог останува заглавена во истата кошница со Србија, Косово […]

НАЈНОВО за КОСОВО: МАКРОН и ШОЛЦ до КУРТИ да се подготвува за најтешкото

Освен на Вучиќ, францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц испратиле писмо и до премиерот на Косово – Албин Курти, и тоа со предупредувачка содржина. Лидерите на двете […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ: Трговија со мртовци

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Стигнаа разни „европеизатори“ по Балканите да „европеизираат“, а наместо тоа донесоа срам и омраза. Што знам, можеби ние погрешно сме ја разбирале „европеизацијата“, сме ја идеализирале, а […]

Растат тензиите помеѓу Хрватска и Србија

Министерството за надворешни работи на Србија, поради забраната на српскиот претседател Александар Вучиќ да го посети приватно Јасеновац, испрати нота до хрватската амбасада во Белград, која вршителот на должноста одби […]

ЖАЛНА Бугарија се скара и со Албанија, дали и Албанците се Бугари?

После изјавите на албанскиот премиер Еди Рама во врска со бугарските глупости во Советот на Европа, секако по навика се огласи болшевичкото МНР на Бугарија со нормално болшевичка реакција. Во […]

НОВА ВОЈНА на Балкан, НАТО остана без ракавици

Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, предупреди дека Русија може да се обиде да ја нападне критичната дигитална инфраструктура на Грузија и Босна и Херцеговина, како што направи кога […]

БОЖЈО ЧУДО: Османи имал провидение, еве што открил

Министерот за надворешни работи Бујар Османи добил провидение и конечно дознал за руското влијание на Балканот. Тоа провидение е космичка правда за нашиот министер, кој конечно дозна кај живее. Неговото […]

КОЛУМБИЈА заплени цел тон кокаин за Македонија

Колумбиската управа за борба против наркотици при рутинска проверка во пристаништето Буенавентура открила контејнер во кој имало еден тон кокаин, при што товарот бил наменет за балкански нарко-картел, а дестинацијата […]

CAД со нов пристап на Балканот, што планираат

САД ја менуваат стратигијата за настап на Балкан. Полека креваат раце од јалови дипломати, досадни и скапи приеми за либерални глумци и кеш профитери, кон вистинско присуство во реалниот живот […]