ВАНДАЛИЗИРАНА Света Софија во Турција, дали е по наредба на Ердоган

Запуштеност на Светиот Катедрален Храм Света Софија – коментари со критики од страна на турски корисници на социјалните мрежи – Започнува истражување за вандализмите во царската порта. Вандализми, отпадоци, прашина. […]

ТАЖНО: Погодена ХУРЕМ Султан во Украина, многу Турци настрадаа

„Џамијата на султанот Сулејман Величествениот и неговата сопруга Роксолана (Хурем Султан) во Мариупол беше гранатирана од руските сили“, објави денеска Министерството за надворешни работи на Твитер. Турската султанка Роксолана била […]

BAXAБИCTИЧКАТА џамиja ќе cе ypива од Oпштинa Кapпош

Во врска со нелегалното градење верски објект во населбата Злокуќани, од општина Карпош информираат дека во саботата инспекциската служба на Општина Карпош излегла на терен. -Во моментот кога е извршена […]

ФРАНЦИЈА затвора џамии поради радикален ислам

Француските власти затворија џамија во регионот Оаза поради радикални проповеди на имами кои го бранат џихадот. Џамијата во градот Буве ќе остане затворена шест месеци, соопштија локалните власти, пренесува Индекс. […]

МНОГУ ВАЖНО: За муслимани може, за христијани не може во болница Гостивар

До сега беше забележано „секуларното“ држење на ДУИ, во одност на верскиот радикализам кој се појавува во земјава. Дали притисокот од други происламистички партии во власта или од џихадистичко – […]