ПОЕНТА НА ДЕНОТ од готово, вересија!

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Од готово, вересија! – рекле нашите стари. Колку треба да си шупелка, од мнозинство да станеш малцинство??? Е толкави шупелки се т.н. македонски бугари или избугарени Македонци. […]

ЖЕСТОКА ДЕБАТА на ТВ Алфа за ЕУ и разгалената Бугарија

Жестока дебата на ТВ Алфа во новата дебатна емисија За или Против на која учество имаа Петар Богојески од партијата Македонски Концепт и Зоран Иванов, новинар и публицист. Богојески упати […]

СИСТЕМАТСКИ ГЕНОЦИД: Искршен МАКЕДОНСКИОТ клуб во Благоевград

Синоќа со каменување е искршено стаклото од влезот на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Бугарија. Според бугарските медиуми, бугарската полиција извршила увид и потврдила дека по 21 часот е […]

ДРАМА: Бугарин го претепал избугарениот ОХРИЃАНЕЦ и избегал

Еден од претепувачите на охридскиот избугарен Македонец Христијан Пендиков кој сеуште се наоѓа во бегство, бил Бугарин со бугарско државјанство и не е јасно дали истиот избегал токму во Бугарија, […]

Чии внуци се Зaхapиeвa и Џamбaски?

Последните денови низ социјалните мрежи се шират информации за потеклото на високи бугapски функционер. Тие се познати по напaдитe врз Македонија. Најмногу се говори дека европратеникот Ангeлчe Џaмбaски и поранешната […]