НОВА ВОТКА – ЗЕЛЕНСКИ, еве кој ја произведува и за што?

Швајцарија започна да произведува Водка Зеленски. Вотката е именувана по украинскиот претседател и воен херој Володимир (Владимир) Зеленски, човекот што го порази и посрамоти диктаторот Путин. Од денес се до […]

ШВАЛЕРКАТА НА ПУТИН, каде патриотски се сокри со децата?

Љубовницата гимнастичарка на Владимир Путин, позната по нискиот морал како жена, стана предмет на потрага за местото каде се крие со нивните четири мали деца, после војната која ја предизвика […]

ЕВЕ КАДЕ секој седми е МИЛИОНЕР

Германија е на самиот врв во Европа по личното богатство акумулирано во вредност од повеќе од 16 билиони евра, покажува студијата на Швајцарскиот институт, во која се нагласува натамошното проширување […]

ШВАЈЦАРИЈА со нови ЛГБТ можности

Истополовите парови ќе можат да стапат во брак во Швајцарија од 1 јули следната година, соопшти денеска владата во средата, прифаќајќи ги резултатите од референдумот одржан во септември, пренесе Ројтерс. […]

ЖECТOКИ cyдиpи во Швajцapија

Швajцаpcката полициja употреби вoдени тoпoви, гyмени кypшyми и coлзавeц за да ги прекине протестите против ковид пропусниците, додека демонстрантите ги пробија бариерите пред зградата на парламентот во Берн. На неодобрениот […]

ШВАЈЦАРИЈА на референдум што забрани, а што легализира

Швајцарците се растурија од референдуми. На предходниот референдум забранија бурки на јавни места, работни простории и сл. а на новиот референдум кажаа убедливо „да“ за геј бракови. За новата мерка […]

ВАЖНО: Јас сум Македонка изјавува Рајна Алесова, 1906 Швајцарија

Рајна Алексова (25. XII 1882 – 23. II 1959) е македонски фармацевт. Дипломирала на 17. VII 1906 година на Фармацевскиот факултет во Лозана, Швајцарија. Таа е прва жена фармацевт во […]