ВЕЧЕРВА УАПСЕН ИСПРАЌАЧОТ на закани со бомби известува полицијата

МВР и припадници од Уравата за криминалистичка полиција, преку оперативна соработка и меѓусебна координација, по заканата со бомбашки напад на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, и тоа за поставени бомби […]

БРУКА: ЕУ бара, па не бара визи за Косово од Македонија и Црна Гора

Европската унија бара од Македонија да воведе визи за граѓаните на Косово. Оваа барање кое власта на ДУИ И СДСМ ја кријат ја објави амбасадорот на Косово во Белгија Агрон […]

ЈАК ШАМАР за тачињата, ЕУ соопшти кога ќе влеземе

Заменик-амбасадорот на ЕУ Џулијан Васало вели дека целта што си ја постави македонската влада за влез во ЕУ е остварлива, бидејќи земјата не ги почнува преговорите од нула, но за […]

РУСКИ ПРСТИ замешани во Македонија, откри Бугар Османи

Министерот за надворешни работи, Бугар Османи на денешниот брифинг со новинарите потврди дека има сознанија и индиции за руско влијание на политичкиот живот, во земјава преку одредени извори на финансирање. […]

СКАНДАЛ: Македонија прифатила АЛБАНСКИ УЧЕБНИЦИ, нема учебници за МАКЕДОНЦИТЕ

Со денешниот почеток на учебната година почна примената на унифицираниот буквар за сите Албанци во Албанија и во Косово. Тоа било наложено и за Македонија, а зајковата Влада прифатила имплементација […]

БУГАРИТЕ ЛУТИ, Пендаровски ја спомнал ќерката на САМУИЛ

Еден графит на споменикот на цар Самуил во центарот на Скопје дека е „Цар на Македонија“ предизвика бура од незадоволство во соседна Софија. Се разбира, во контекст на преговорите на […]

ЧИЕ НЕБО ЌЕ СЕ ОТВОРИ: Црна Гора, Македонија и Бугарија МУ ЗАБРАНИЈА прелет на Лавров до Белград

Црна Гора, Северна Македонија и Бугарија го забранија прелетувањето на авионот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за утре да го посети Белград, потврдија за Данас извори од […]

ДВОЛИЧНА РУСИЈА: Лавров со директен напад врз МПЦ – ОА

Рускиот министер за надворешни радоботи, Сергеј Лавров ги потопи сите надежи на русљубците во Македонија за каква било помош на Руската црква во македонското црковно прашање. Лавров многу прецизно откри […]

(Видео) РУСИЈА со навреди до сите СЛОВЕНСКИ држави, па се чуди зошто е сама

Русија не престанува со навреди кон сите словенски држави, кои би требало да бидат нејзини најголеми пријатели. Поради руското однесување, нема држава, а да не е во конфликт со нив. […]