ЦРКВАТА целосно се разруши, иконата остана недопрена

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтерова скала, чиј епицентар бил околу 120 километри од најголемиот град Ираклион го погоди грчкиот остров Крит. Грчките медиуми пренесуваат дека вознемирените […]

ВOЗOБHOВЕНА ЦPKВA во Kaвадapци

Македонскиот народ го реконструира и возобнови Божjиот хpaм во Кавадарци, посветен на Св. великомаченик Димитриј. Реконструкцијата ја раководеше Повардарската Епархија, која беше домаќин на денешното реосветување на црквата „Св. вмч. […]