ВOЗOБHOВЕНА ЦPKВA во Kaвадapци

РЕЛИГИЈА

Македонскиот народ го реконструира и возобнови Божjиот хpaм во Кавадарци, посветен на Св. великомаченик Димитриј.

Реконструкцијата ја раководеше Повардарската Епархија, која беше домаќин на денешното реосветување на црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци.

Чинот на осветување на црквата го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на митрополитите Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион и на епископот Стобиски г. Јаков, како и бројно свештенство на Македонската православна црква.

Црквата ќе го краси градот Кавадарци.

Црквата ќе биде дом за православните христијани од тој дел од Македонија.

Македонските Владици братски сослужеа на тој свечен настан.