СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА НА АРТАН ГРУБИ! БОЈКОТ на претседателските избори – на ливчето НЕМА КАНДИДАТ ОД УЧК?! А МАКЕДОНЦИТЕ ЗОШТО БИ БОЈКОТИРАЛЕ?!

Денеска вицепремиерот Артан Груби кој истовремено е и шеф на кабинетот на Али Ахмети, потврди дека го направил спротивното од тоа што Ахмети го кажа на почеток на кампањата. Бојкотот […]

„Мислам дека не треба да потсетувам какви ЕМОЦИИ КАЈ МАКЕДОНЦИТЕ буди спомнувањето на УЧК и тоа во центарот на Скопје“ му порача Ангелов на лидерот на ДУИ

Директорот на Центарот за управување со кризи, лидер на Достоинство и дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Стојанче Ангелов денеска преку статус на Фејсбук му порача на лидерот на ДУИ, Али […]

СООПШТЕНИЕ на МК – Честита ПОБЕДА во битката кај Радуша

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА, 10 АВГУСТ 2023 ГОДИНА ЧЕСТИТ ПРАЗНИК – Победа во битката кај Радуша 2001 година Почитувани македонски граѓани, партијата Македонски Концепт ви го честита големиот Ден кој треба да […]

КУРТИ СЕ ЗАКАНИ, дали УЧК ќе влезе во Белград?

Косовскиот премиер Албин Курти дирекно се закани до српскиот претседател Александар Вучиќ поради најавата за враќање на српската војска на Косово. Имено, Вучиќ смета дека српската армија има право да […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Ранет ПРИПАДНИК на УЧК, ги нападнаа Србите во Косовска Митровица

Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Крејзиу, вечерва за Радио Слободна Европа изјави дека на северот на Косово била испратена „само полиција“, демантирајќи ги медиумските извештаи во Србија дека специјалните […]

ВОЈНА ПЕНДАРОВСКИ – АХМЕТИ за споменикот на УЧК

Претседателот Стево Пендаровски синоќа во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека споменикот посветен на ОНА во Слупчане е дивоградба, како што се 90 отсто од спомениците од проектот „Скопје 2014“. Тоа […]

Фрчковски, Богојески и Хајредини за УЧK и Oxpидcки договор

После 20 години од рамковниот Охридски договор, сеуште во стручната и научна јавност нема дефиниција на случувањата во земјава од 2001 година. Кои се причините, целите и резултатот од тој […]