ВЕЛИГДЕНСКИ честитки од Богојески до Архиепископ Стефан и верниците

Нека овогодинешниот Велигден биде почетна точка на оптимизам и надеж за подобра Македонија, посилна татковина, со повеќе социјална сплотеност, пред се со грижа за нашите најслаби сонародници. Свои на Своето […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со слеп народ

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Јас не познавам друг народ на светов, кој е толку слеп како македонскиот! Додека се занимава со „фичото“ на Латас, „адвокатите“ од Тетовски „универзитет“ стануваат обвинители и […]

(Видео) ТАТАРСКАТА црква од долна Мизија (бугарија) и објави војна на Светата МПЦ – ОА

Татарската болшевичка црква во долна Мизија и во пракса почна да ја применува одлуката со која Светата МПЦ – ОА ја нарекува Православна Црква во Северна Македонија, а нашиот Архиепископот […]

МЕГА СКАНДАЛ: бугарите го именува Стефан како северномакедонски архиепископ

Ловчанската епархија на хуно бугарската болшевичка црква, ја објави Резолуцијата со која лажниот синод составен од руски измеќари наводно ја признава автокефалноста на Македонската Православна Црква, без да спомнат Охридска […]

ПAТРИЈАРШИСКИОТ АКТ предаден, Охридска Архиепископија после 255 години

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан попладнево пристигна во Истанбул, каде во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир „Балаклија” присуствуваше на вечерната богослужба по повод именденот […]

Порфириј му врачи Томос за автокефалност на македонскиот архиепископ Стефан

Заврши литургијата во Белград, по која Српскиот патријарх Порфириј му враќи Томос на Архиепископот Стефан. Денеска по благодата Божја имаме прилика да овенчаме тоа што веќе постои меѓу нас, а […]

ТРИУМФ НА МПЦ – ОА, укината е црквата на Зоран Вранишковски

Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија одлучи да ја прифати поканата за сослужување со Српската православна црква, која беше ставена во тесно и немаше друг избор после одлуката […]

ГРЦИТЕ прогласија победа над РУСКО – СРПСКАТА оска во Македонија

Вселенската патријаршија ја призна црквата на Северна Македонија како Охридска црква“; „Вселенска патријаршија: Охридската црква на Северна Македонија станува канонска“; „Вселенската патријаршија ја призна шизматичката црква на Скопје; „Вселенската патријаршија […]

СРАМНО: За српската државна телевизија МПЦ стана Северномакедонска црква

Српската државна телевизија вечерва со навредлива содражина, користејќи го терминот „Северномакедонска црква“  неколкупати извести за одлуката на Вселенската патријаршија за признавањето на МПЦ-ОА. -Вселенската патријаршија ја признала „северномакедонската“ црква како […]

БОГОЈЕСКИ: Македонците СО ПРАВО СЕ ЗАГРИЖЕНИ, но паѓаат под туѓи пропаганди!

После признавањето на МПЦ – ОА од страна на Вселенската Партијаршија, се отвори голема дискусија помеѓу македонските граѓани, за жал и повторна поделба помеѓу Македонците, за тоа дали е тоа […]