ДИМИТРОВ во војна со ТАЧЕ, личел на Бугарин

Поранешниот вицепремиер за европски прашања и бившиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров, преку социјалните мрежи ја критикуваше изјавата на премиерот Димитар Ковачевски во која вели дека сите земји-членки на ЕУ […]

ТАЖНА СРАМОТА во БУГАРИЈА: Измислија мошти на Св. Кирил и Методиј

Бугарија е подложена на целосен потсмев пред целокупниот словенски, но и православен свет, не само што денот на Светите Браќа го прогласија за Ден на бугарска писменост, туку сега објавија […]

ДВОЛИЧНАТА РУСИЈА: Еве што честита во Скопје, а што во Софија

Руската дволична пропаганда го добива своето вистинско лице од обична компарација на нивни две соопштенија од нивните две амбасади во Скопје и Софија. Амбасадите на Руската Федерација во Скопје и […]

Еве како го ПРЕЧЕКАА КОВАЧЕВСКИ ВО СОФИЈА

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи владината делегација во официјалната посета на Бугарија, попладнево со највисоки државни почести беше пречекан на плоштадот „Александар Невски“ во Софија. Ковачевски и владината делегација […]

AMEРИКАНСКАТА АМБАСАДА во Софија го демантира Габриел Ескобар

САД ги поддржуваат напорите на владите на Бугарија и на Република Македонија да работат заедно со ЕУ за решавање на билатералните прашања, соопшти Американската амбасада во Софија. Во писмен допис […]

Кој ќе биде новиот АМБАСАДОР во Софија?

Словенечкиот амбасадор Милан Предан  вели дека е време Македонија конечно да испрати амбасадор во Софија. -Мислам дека тоа секако не помогна, да се нема амбасадор и силно дипломатско претставништво во […]

ИЗБЕГНАТА нова трагедија во Софија

Патнички авион на германската авио-компанија „Луфтханза“, што утринава требаше да лета од Софија за Франкфурт, остана приземјен откако птици влегле во еден од неговите мотори, јави БНР. Како што јави […]

СКАНДАЛ: Софиска авантура! Бучковски шета, народ плаќа!

Договорот помеѓу Владата и преговарачот со Бугарија, господин Бучковски останува тајна. Од информациите до кои може да се дојде кај извори од кабинетот на премиерот Заев, Бучковски има доста комотна […]