ПИСМО Богојески до Борел: Повелете компромис Македонија – ЕУ

ОТВОРЕНО ПИСМО до Жозеп Борел, висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика 18 ОКТОМВРИ 2023 ГОДИНА Петар Богојески, лидер на политичката партија Македонски Концепт испраќа јавно писмо […]

(Видео) ОБЈАВЕНО како „северна“ ќе стои во НОВИОТ граѓански Устав

Прв пат е објавена идејата за начинот на кој „северна“ ќе биде внесена во новиот граѓански Устав на Македонија, од страна на лидерот на Македонски Коцепт, Петар Богојески во Студио […]

ЕУ и САД ја создадоа Левица, тврди Богојески

Петар Богојески од Македонски Концепт, како одличен познавач на политичките состојби во земјава, објави став дека токму САД и ЕУ ја создадоа партијата на Апасиев, Левица. Што објави Богојески: „Ако […]

РЕАКЦИЈА: МКонцепт бара извинување од Габриел Ескобар за „северномакедонци“

МКДенес во целост ја пренесува Реакцијата на Македонски Концепт кон специјалниот пратеник на САД на Балканот, Габриел Ескобар кој во брифинг за новинарите од Македнија, Македонците ги нарече „северномакедонци“: Почитуван […]

НИКОЛЧЕ северномакедонски се просветли, откако остана БЕЗ ФОТЕЉАТА

Поранешниот МНР и потписник на Преспански договор Никола Димитров, главен поклоник на зајковизмот, откако беше отфрлен од истиот и остана без фотеља, доби просветлување и конечно дозна што последици предизвика […]

ДИМИТРОВ демантира бизнис, но НЕ и за корупцијата од Преспа

Поранешниот МНР и вицепремиер Никола Димитров се обиде неуспешно да ги демантира наводите објавени на нашиот сајт за мотивите за предвремена имплементација на Преспански договор во Македонија, преку демантирање и […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ: Ќе ја рушиме или ќе ја користиме Преспа?

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Интересен е начинот на кој граѓаните не согледуваат што тоа нуди Преспански договор за реализација на македонски национални интереси. Од тука, во услови кога Преспа е де […]

ЗАМРЗНАТИОТ БРАНКО му објави војна на ЗАГРЕАНИОТ ЗАЕВ

Потпишувањето на Договорот со Бугарија со таа содржина, посебно со формулацијата за „заедничка историја“ и формирањето на мешовитата историска комисија со мандат да арбитрира околу историските настани и личности беше […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Дали и колку е „платежно мотивирана“ Преспа од Атина

Република Македонија и Република Грција потпишаа меѓусебен Договор кој беше именуван како Преспански. Ова многу добро ни е познато и јасни се последиците од истиот. Но под кои околности и […]