КАДЕ СЕ ПАРИЧКИТЕ од Онишченко, Владата замајува со одземање државјанство

Владата ја информира јавноста дека согласно членот 14 од Законот за државјанство на Република Македонија, побара да се започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство за лицето […]

ДЕНОВИ НА ОДЛУКА ЗА СРБИЈА! Вучиќ присуствуваше на вонредната седница на Владата, се сретна со амбасадорите на Кина и Русија!

Претседателот на Србија, Вучиќ во текот на ноќта разговараше со Србите од Косово и Метохија и со пратеникот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак. Средбата со […]

Богојески: СРУШЕНИ се УСТАВНИТЕ ТЕМЕЛИ на Македонија

Според лидерот на Македонски Концепт Петар Богојески, со вчерашната одлука на Собранието се срушени уставните темели на Македонија и ова е веќе крај за соживотот со Албанците и останатите етнички […]

БОГОЈЕСКИ: Не може АЛБАНЦИ да одлучуваат за идентитетски прашања на МАКЕДОНЦИ

Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески даде свое мислење во врска со намерата премиерот Ковачевски и Владата да се сокријат зад одлука на Собранието и преку мнозинство пратеници од албанската […]

Владата не ги есапи граѓаните: Одлуките за евроинтеграција се носат редовно, како да нема протести!

Владата на денешната 59-та седница ја разгледа информацијата од Министерството за надворешни работи, за предлог-преговарачката рамка за Македонија со Европската Унија, претставена од француското претседателство со ЕУ. На седницата, Владата […]

КАПИТУЛИРАШЕ И РПЦ, им остана само лажна надеж

Руска црква од Москва ставена во небрано од одлуката на ВП, преку треторазреден црковен дипломат, кратко соопшти: Ја поздравуваме одлуката на Српската православна црква за „Македонска православна црква – Охридска […]