ВУЧИЌ и КУРТИ стоите подалеку од МАКЕДОНИЈА, сметката сами да си ја платите

„Имавме тежок состанок, ќе имаме уште. На 18 март би требало да се видиме на територија на Северна Македонија, тогаш и господинот Борел ќе биде во посета на регионот. Дотогаш […]

ЦЕПКИ: КУРТИ со „гостиварски фори“ на ЗАЕВ, тој не знае кој се договорил со ВУЧИЌ

Премиерот на Косово, Аљбин Курти, фатен во тесно, започна да се служи во финтите на Заев, па после пазарот со Вуќич да ги ослободи уапсените Срби за тероризам, сега не […]

КУРТИ СЕ ЗАКАНИ, дали УЧК ќе влезе во Белград?

Косовскиот премиер Албин Курти дирекно се закани до српскиот претседател Александар Вучиќ поради најавата за враќање на српската војска на Косово. Имено, Вучиќ смета дека српската армија има право да […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Ранет ПРИПАДНИК на УЧК, ги нападнаа Србите во Косовска Митровица

Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Крејзиу, вечерва за Радио Слободна Европа изјави дека на северот на Косово била испратена „само полиција“, демантирајќи ги медиумските извештаи во Србија дека специјалните […]

ПОВИЦИ ОД КОСОВО ЗА ОБЕДИНУВАЊЕ СО АЛБАНИЈА: Време е за една држава!

Претставникот на Демократската партија на Косово Беким Хаџиу предложи на заедничката седница на парламентите на Албанија и Косовo пратениците од двете држави да се стави и гласање за обединување на двете земји во „Конфедерацијата на […]

ПРЕГОВОРИТЕ ВО КОРИСТ НА КОСОВО – Курти од утре ќе казнува Срби

Полицијата на Косово (ПК) вечерва објави дека од вторник, 22 ноември, ќе почне да изрекува парични казни за лицата кои се движат во земјата со регистерски таблички издадени од Србија, […]

ВУЧИЌ со ЗАГРИЖУВАЧКА ИЗЈАВА од БРИСЕЛ: Пред нас се непреспиени ноќи и многу тешки денови

Српскиот претседател Александар Вучиќ рано утринава допатува во Брисел, каде што се сретна со високиот претставник за надворешни работи Жозеф Борел и со специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак. Средбите […]

ДЕНОВИ НА ОДЛУКА ЗА СРБИЈА! Вучиќ присуствуваше на вонредната седница на Владата, се сретна со амбасадорите на Кина и Русија!

Претседателот на Србија, Вучиќ во текот на ноќта разговараше со Србите од Косово и Метохија и со пратеникот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак. Средбата со […]

СЕ РАСПАЃА Отворен Балкан, Рама бара Србија да се извини на Косово

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека апсолутно се согласува со премиерот на Косово, Албин Курти, Србија не само да го признае Косово туку и да му се извини. Сепак, […]

ЗАКАНИ ДО ВУЧИЌ , го чекаат тешки денови, недели, месеци….

Претседателот на Србија Александар Вучиќ се огласи за изјавата на министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечија, кој му се закани дека „го чекаат тешки денови, недели, месеци“. Тој […]