БУЈАР ОСМАНИ свесно ја внесува Македонија во српско – косовскиот судир

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА 05 ОКТОМВРИ 2023 ГОДИНА БУЈАР ОСМАНИ свесно ја внесува Македонија во српско – косовскиот судир Партијата Македонски Концепт најостро ги осудува низата обиди на т.н. министер за надворешни […]

АЛБАНСКИОТ ШОВИНИЗАМ работи за Путин, а против НАТО, смета Богојески

После продлабочување на кризата во Косово, лидерот на партијата Македонски Концепт, Петар Богојески изрази незадоволство од фактото што Македонија после „францускиот“ предлог останува заглавена во истата кошница со Србија, Косово […]

БОГОЈЕСКИ до Османов: Не се мешај во Косово, немаш овластување

Со голема загриженост ја следиме состојбата на северот на Република Косово. Нападот врз полицијата на Косово и ЕУЛЕКС, како и сите акти кои водат кон ескалација на ситуацијата се неприфатливи, […]

ТЕШКО ГРАЃАНИТЕ: Ниту три минимални плати не покриваат месечни трошоци

Минималните месечни трошоци за едно четиричлено семејство во месец ноември изнедувале 51.714 денари, а се за 200 денари зголемени во однос на октомври и 1.490 денари во споредба со септември. […]

ПАНИКА ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА – Имаат гас само за 9 дена! Прекините на струја се неизбежни!

На Велика Британија и останува гас само за уште девет дена, предупредија челниците на Бритиш Гас, која е во сопственост на мултинационалната компанија Сентрика, а пренесуваат британските медиуми. По увидот […]

КИНЕЗИТЕ ПРЕДИЗВИКАА СТРАВ ВО ЕУ! Го запираат извозот на гас, Европа се подготвува за тешка зима!

Стравот од зимски дефицит го принуди Пекинг да го прекине извозот на гас, пишуваат медиумите. Кина им порача на своите државни увозници на гас да престанат со препродажба на течен […]

ДОБРО УТРО СО АМАТЕРКАТА И ПРОСЕКОТ НА ТАЧЕ

ПЛАТИ ДАЛЕКУ НАД ПРОСЕК И ВЛАДИНИ ФУНКЦИОНЕРИ  ПОД  ПРОСЕK пишyвa д-p. Aмaтepкaтa, вoнpeдeн пpoфecop нa eдeн фaкултет По примерот на „штурецот и мравката“ и овојпат Владата ќе се справува со […]

СВАКА ЧАСТ за чоекО, реши да штети, се враќа од ДУБАИ да не загрее

Поранешниот премиер на Северна Македонија, Зоран северџан Заев дирекно на своја кожа ја осети економската криза во која западна македонскиот народ поради неговите успешни политики. Зоран чувствувајќи грижа на совест […]

ДОБРО УТРО СО АМАТЕРКАТА И ВЛАДИНИТЕ ПОТРОШУВАЧИ

СЕКОЈ ШТЕДАЧ СИ ИМА СВОЈ ПОТРОШУВАЧ пишyвa д-p. Aмaтepкaтa, вoнpeдeн пpoфecop нa eдeн фaкултет Привремени решенија – ветување во магла Двоглавата влада СДСМ-ДУИ  на чело со Кресник Бектеши како министер […]

НАМАЛУВАЊЕ НА ДАНОЦИ е излез од моменталната криза според Богојески

Огромната инфлација од преку 15% и тешката финансиска криза во која западна земјава, постепено ја наметнува клучната тема за дискусија, а тоа е како да излеземе од истата. Економскиот тим […]