СКАНДАЛ: Весела смена лента, Маричиќ на апарати

На бугарската телевизија БТВ, советничката на премиерот на Бугарија, Кирил Петков и претседател на европското здружение од Совет на Европа, Весела Чернева ја смена лентата. Истата таа која не убедуваше дека […]

(Видео во живо): Таче, Рама и Вучиќ со заедничка изјава, отфрлен францускиот предлог

Во моментов во живо се одвива заедничката изјава во Брисел на српскиот претседател Александар Вучиќ, Димитар Ковачевски и Еди Рама. Ковачевски истакна дека 21 година чекаме за преговори со ЕУ, […]

БОГОЈЕСКИ: Францускиот рецепт спречува, а не отвара преговори со ЕУ

Богојески изнесе неколку ставови во јавноста по повод фамозниот француски предлог за решавање на македонско – бугарските проблеми, но најзабележлив е ставот дека тој има контра ефект од тоа што […]

ИЗГУБЕНА ЧЕСТИТКА: Виновна е Македонија зошто не била министер

Бугарскиот премиер Кирил Петков испрати предлог со кој практично целосно се ревидира Рамковната позиција донесена од Народното собрание и Владата на Бугарија, но тој беше одбиен од МНР, рече шефицата […]

СЛАВИ ЧАЛГИЈАТА тврди дека КИРО признал МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Претседателот на бугарската партија „Има таков народ“, Слави Трифонов денеска со нов статус го нападна бугарскиот премиер, Кирил Петков. Петков му ветил на еврокомесарот Оливер Вархеји дека ќе го тргне […]

ВИКЕНД НА МРТОВЦИ ВО БУГАРИЈА, Владини некрофили собираат коски и черепи

Жална слика во Бугарија, отворена е нова мода, собираат коски и черепи од умрени историски ликови, па макар тоа биле и погрешни остатоци и од погрешни гробови. На новата мода […]

УРНЕБЕСНИ СЛИКИ: АНТИЧЕСКИТЕ Б’лгари на Радев, биле малку и Албанци!

Тежок е животниот пат на луѓето без национална свет, кои трагајќи по внимание, често губат достоинство. Тие изгубени чеда на Македонија, денес промовираат бугарски клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, во […]