(Видео во живо): Таче, Рама и Вучиќ со заедничка изјава, отфрлен францускиот предлог

Балкан, Европа

Во моментов во живо се одвива заедничката изјава во Брисел на српскиот претседател Александар Вучиќ, Димитар Ковачевски и Еди Рама.

Ковачевски истакна дека 21 година чекаме за преговори со ЕУ, ова што се случува е удар врз кредибилитетот на ЕУ. Според него, официјално Македонија го отфрла францускиот предлог, а Кирил Петков не го кренал ветото за Македонија.

Не смееме да дозволиме една држава да го блокира процесот потенцираше Таче, но не кажа на што потроши дополнителни 6 месеци и милиони евра во некаков си комисиски дијалог со Бугарија.